1 of 18 images
LiteFighter Gear Fido 1 Individual Shelter System, Multicam Camouflage, 84in x 32in x 36in, FD1100-MUL
2 of 18 images
LiteFighter Gear Fido 1 Individual Shelter System, Multicam Camouflage, 84in x 32in x 36in, FD1100-MUL
3 of 18 images
LiteFighter Gear Fido 1 Individual Shelter System, Multicam Camouflage, 84in x 32in x 36in, FD1100-MUL
4 of 18 images
LiteFighter Gear Fido 1 Individual Shelter System, Multicam Camouflage, 84in x 32in x 36in, FD1100-MUL
5 of 18 images
LiteFighter Gear Fido 1 Individual Shelter System, Multicam Camouflage, 84in x 32in x 36in, FD1100-MUL
6 of 18 images
LiteFighter Gear Fido 1 Individual Shelter System, Multicam Camouflage, 84in x 32in x 36in, FD1100-MUL
7 of 18 images
LiteFighter Gear Fido 1 Individual Shelter System, Multicam Camouflage, 84in x 32in x 36in, FD1100-MUL
8 of 18 images
LiteFighter Gear Fido 1 Individual Shelter System, Multicam Camouflage, 84in x 32in x 36in, FD1100-MUL
9 of 18 images
LiteFighter Gear Fido 1 Individual Shelter System, Multicam Camouflage, 84in x 32in x 36in, FD1100-MUL
10 of 18 images
LiteFighter Gear Fido 1 Individual Shelter System, Multicam Camouflage, 84in x 32in x 36in, FD1100-MUL
11 of 18 images
LiteFighter Gear Fido 1 Individual Shelter System, Multicam Camouflage, 84in x 32in x 36in, FD1100-MUL
12 of 18 images
LiteFighter Gear Fido 1 Individual Shelter System, Multicam Camouflage, 84in x 32in x 36in, FD1100-MUL
13 of 18 images
LiteFighter Gear Fido 1 Individual Shelter System, Multicam Camouflage, 84in x 32in x 36in, FD1100-MUL
14 of 18 images
LiteFighter Gear Fido 1 Individual Shelter System, Multicam Camouflage, 84in x 32in x 36in, FD1100-MUL
15 of 18 images
LiteFighter Gear Fido 1 Individual Shelter System, Multicam Camouflage, 84in x 32in x 36in, FD1100-MUL
16 of 18 images
LiteFighter Gear Fido 1 Individual Shelter System, Multicam Camouflage, 84in x 32in x 36in, FD1100-MUL
17 of 18 images
LiteFighter Gear Fido Basic Shelter System - 1 Person, Multicam Camouflage, FD1100-MUL
18 of 18 images
LiteFighter Gear Fido 1 Individual Shelter System, Multicam Camouflage, 84in x 32in x 36in, FD1100-MUL
Tap Tap to Zoom
- Sleep Capacity:
- 1-Person
- Color:
- MultiCam Camouflage
- Doors:
- 2
- Condition:
- New
Code: 5NV-TBK-LFISB1-FD1100-MUL
MPN: FD1100-MUL
UPC: 810900020301
List: $367.59Save $31.46
$336.13
SP Bucks$6.72
Product Info for LiteFighter Gear Fido Basic Shelter System - 1 Person
LiteFighter Gear Fido Basic Shelter System - 1 Person belongs to our larger variety of LiteFighter Camping Gear. Be sure to check out the entire selection of Tents from LiteFighter Gear which we present at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for LiteFighter Gear Fido Basic Shelter System - 1 Person:
| Manufacturer: | LiteFighter Gear |
| Packed Size: | 16 x 6 in |
| Weight: | 2.9 lb |
| Tent Type: | Backpacking |
| Application: | Camping |
| Sleep Capacity: | 1-Person |
| Color: | MultiCam Camouflage |
| Fabric/Material: | Nylon |
| Floor Material: | 70D PU Nylon Ripstop (5000mm) |
| Rain Fly Material: | 30D MultiCam |
| Age Group: | Adults |
| Internal Height: | 38 in |
| Tent Poles: | Aluminum |
| Vestibule Area: | 21 sq. ft |
| Floor Area: | 18.7 sq. ft |
| Doors: | 2 |
| Condition: | New |
| Model: | Fido |
Features of LiteFighter Gear Fido Basic Individual Shelter System - 1 Person
- This tent includes: 70D Inner Tent, 30D MultiCam Rainfly Cover, All-in-One Aluminum Pressfit Pole Set, 70D Waterproof Groundsheet, 6 Ground Stakes, Stuff Sack and an Accessory Kit (fabric repair patches, tent pole repair splint, 4 tent guy-outs w/molded tensioners)
- 1 Person
- Packaged weight (Inner Tent, Rainfly, Groundsheet, Poles, Stakes, Accessory Kit, Stuff Sack): 5.4 lbs.
- Packed size: 16 x 6 in dia.
- Number of doors: 2
- Frame description: All-in-One Aluminum Pressfit Pole Set
Package Contents:
- LiteFighter Gear Fido Basic Individual Shelter System - 1 Person
- This Tent Comes Complete With An Inner Tent
- Rainfly
- All-In-One Pole Set
- Ground Stakes And Waterproof Groundsheet Contained Within A Stuff Sack