1 of 9 images
LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 2 Person
2 of 9 images
LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 2 Person
3 of 9 images
LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 2 Person
4 of 9 images
LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 2 Person
5 of 9 images
LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 2 Person
6 of 9 images
LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 2 Person
7 of 9 images
LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 2 Person
8 of 9 images
LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 2 Person
9 of 9 images
LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 2 Person
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Tan 499
- Internal Height:
- 38 in
- Floor Area:
- 18 sq. ft
- Tent Poles:
- Aluminum
Code: 5NV-CGS-LFCWS2-FS2116-TAN
MPN: FS2116-TAN
UPC: 810900020714
List: $203.45Save 11%
$181.02
SP Bucks$3.62
Product Info for LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 2 Person
LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 2 Person is part of our greater variety of LiteFighter Camping Gear. Don't forget to look into the full line of Tents from LiteFighter Gear which we present at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 2 Person:
| Manufacturer: | LiteFighter Gear |
| Color: | Tan 499 |
| Internal Height: | 38 in |
| Floor Area: | 18 sq. ft |
| Packed Size: | 6 x 16 in |
| Minimum Weight: | 31 oz |
| Tent Poles: | Aluminum |
| Vestibule Area: | 21 sq. ft |
| Floor Material: | 70D Rip-Stop Nylon |
| Rain Fly Material: | 40D Nylon Ripstop |
| Country of Origin: | USA |
Features of LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 2 Person
- Wind breaker cold weather inner tent cover.
- 4 snow/sand anchors designed for filling with snow or sand.
- Carry sack.
Package Contents:
- LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 2 Person