1 of 7 images
LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 1 Person
2 of 7 images
LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 1 Person
3 of 7 images
LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 1 Person
4 of 7 images
LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 1 Person
5 of 7 images
LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 1 Person
6 of 7 images
LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 1 Person
7 of 7 images
LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 1 Person
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Tan 499
- Internal Height:
- 38 in
- Floor Area:
- 18.7 sq. ft
- Tent Poles:
- Aluminum
Code: 5NV-CGS-LFCWS1-FS1116-TAN
MPN: FS1116-TAN
UPC: 810900020707
List: $158.00Save 18%
$129.99
SP Bucks$2.60
Product Info for LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 1 Person
LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 1 Person belongs to our massive collection of LiteFighter Camping Gear. You should browse the full line of Tents from LiteFighter Gear that we supply at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 1 Person:
| Manufacturer: | LiteFighter Gear |
| Color: | Tan 499 |
| Internal Height: | 38 in |
| Floor Area: | 18.7 sq. ft |
| Packed Size: | 6 x 16 in |
| Minimum Weight: | 31 oz |
| Tent Poles: | Aluminum |
| Vestibule Area: | 21 sq. ft |
| Floor Material: | 70D Rip-Stop Nylon |
| Rain Fly Material: | 40D Nylon Ripstop |
| Country of Origin: | USA |
Features of LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 1 Person
- Wind breaker cold weather inner tent cover.
- 4 snow/sand anchors designed for filling with snow or sand.
- Carry sack.
Package Contents:
- LiteFighter Gear Cold Weather Shelter Kit - 1 Person