1 of 8 images
Lifetime Products 48 Quart High Performance Cooler, Pumice/Green, 91074
2 of 8 images
Lifetime Products 48 Quart High Performance Cooler, Pumice/Green, 91074
3 of 8 images
Lifetime Products 48 Quart High Performance Cooler, Pumice/Green, 91074
4 of 8 images
Lifetime Products 48 Quart High Performance Cooler, Pumice/Green, 91074
5 of 8 images
Lifetime Products 48 Quart High Performance Cooler, Pumice/Green, 91074
6 of 8 images
Lifetime Products 48 Quart High Performance Cooler, Pumice/Green, 91074
7 of 8 images
Lifetime Products 48 Quart High Performance Cooler, Pumice/Green, 91074
8 of 8 images
Lifetime Products 48 Quart High Performance Cooler, Pumice/Green, 91074
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Height:
- 16.5 in
- Length:
- 25.6 in
- Volume:
- 45.4 liters
Code: 6BB-5C-LP90F13-91074
MPN: 91074
UPC: 081483825496
List: $179.99
$179.49
SP Bucks$3.59
Product Info for Lifetime Products 48 Quart High Performance Cooler
Lifetime Products 48 Quart High Performance Cooler belongs to our large variety of Lifetime Products Bags, Boxes, & Storage. Make sure to explore the full selection of Bags, Boxes, & Storage from Lifetime Products that we present at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Lifetime Products 48 Quart High Performance Cooler:
| Manufacturer: | Lifetime Products |
| Color: | Green |
| Weight: | 20.8 lb |
| Height: | 16.5 in |
| Width: | 16.7 in |
| Length: | 25.6 in |
| Volume: | 45.4 liters |
| Capacity: | 45.42 liters |
| Internal Dimensions: | 18.2 - 20.6 in. L x 10.3 - 12.7 in. W x 12.1 in. H |
Features of Lifetime Products 48 Quart High Performance Cooler
- Heavy-Duty Polyethylene Construction;
- Certified to Withstand a Bear For Up To an Hour;
- Up To 7-Day Ice Retention;
- Stainless Steel Bottle Opener with Padlock Compatibility;
- Two Rubber Latches - Easily Opened with One Hand;
- Easy-to-Drain Spout with Garden Hose Compatibility;
- Durable Stainless Steel Hinge Rod;
- Dual Purpose Grip and Slide Feet
Package Contents:
- Lifetime Products 48 Quart High Performance Cooler