1 of 6 images
Lifetime Products 115 Quart High Performance Cooler, Khaki/Black, 91000
2 of 6 images
Lifetime Products 115 Quart High Performance Cooler, Khaki/Black, 91000
3 of 6 images
Lifetime Products 115 Quart High Performance Cooler, Khaki/Black, 91000
4 of 6 images
Lifetime Products 115 Quart High Performance Cooler, Khaki/Black, 91000
5 of 6 images
Lifetime Products 115 Quart High Performance Cooler, Khaki/Black, 91000
6 of 6 images
Lifetime Products 115 Quart High Performance Cooler, Khaki/Black, 91000
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Khaki/Black
- Height:
- 20 in
- Depth/Thickness:
- 18.75 in
- Length:
- 38.9 in
- Volume:
- 108.8 liters
Code: 6BB-5C-LP90F16-91000
MPN: 91000
UPC: 081483822716
$309.99
SP Bucks$6.20
Product Info for Lifetime Products 115 Quart High Performance Cooler
Lifetime Products 115 Quart High Performance Cooler belongs to our larger selection of Lifetime Products Bags, Boxes, & Storage. Be sure to have a look at the entire collection of Bags, Boxes, & Storage from Lifetime Products that we have at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Lifetime Products 115 Quart High Performance Cooler:
| Manufacturer: | Lifetime Products |
| Color: | Khaki/Black |
| Weight: | 42.5 lb |
| Height: | 20 in |
| Depth/Thickness: | 18.75 in |
| Length: | 38.9 in |
| Volume: | 108.8 liters |
| Capacity: | 108.83 liters |
| Internal Dimensions: | 31.3 - 34 in. L x 10.9 - 14 in. W x 15.8 in. H |
Features of Lifetime Products 115 Quart High Performance Cooler
- Heavy-Duty Polyethylene Construction;
- Certified to Withstand a Bear For Up To an Hour;
- Up To 10-Day Ice Retention;
- Stainless Steel Bottle Opener with Padlock Compatibility;
- 3 Different Locking Positions for Excellent Security;
- Two Rubber Latches - Easily Opened with One Hand;
- Easy-to-Drain Spout with Garden Hose Compatibility;
- Durable Stainless Steel Hinge Rod;
- Dual Purpose Grip and Slide Feet
Package Contents:
- Lifetime Products 115 Quart High Performance Cooler