02:33
02:49
00:38
03:05
02:05
03:05
00:00
/
-00:33
1 of 6 videos
Leupold RX-5000 TBR/W: Using Long-Range Mode
00:00
/
-00:33
2 of 6 videos
Leupold RX-5000 TBR/W: Navigating the Menu Settings
00:00
/
-00:33
3 of 6 videos
Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinder
00:00
/
-00:33
4 of 6 videos
Leupold - Product 101: RX-5000 TBR/W
00:00
/
-00:33
5 of 6 videos
Leupold RX-5000 TBR/W: How To Calibrate The Compass
00:00
/
-00:33
6 of 6 videos
Leupold RX-5000 TBR/W: How to Pin GPS Waypoints
1 of 11 images
Leupold RX-5000 TBR/W w/ DNA Black/Black Rangefinders, Black, Small, 184681
2 of 11 images
Leupold RX-5000 TBR/W w/ DNA Black/Black Rangefinders, Black, Small, 184681
3 of 11 images
Leupold RX-5000 TBR/W w/ DNA Black/Black Rangefinders, Black, Small, 184681
4 of 11 images
Leupold RX-5000 TBR/W w/ DNA Black/Black Rangefinders, Black, Small, 184681
5 of 11 images
Leupold RX-5000 TBR/W w/ DNA Black/Black Rangefinders, Black, Small, 184681
6 of 11 images
Leupold RX-5000 TBR/W w/ DNA Black/Black Rangefinders, Black, Small, 184681
7 of 11 images
Leupold RX-5000 TBR/W w/ DNA Black/Black Rangefinders, Black, Small, 184681
8 of 11 images
Leupold RX-5000 TBR/W w/ DNA Black/Black Rangefinders, Black, Small, 184681
9 of 11 images
Leupold RX-5000 TBR/W w/ DNA Black/Black Rangefinders, Black, Small, 184681
10 of 11 images
Leupold RX-5000 TBR/W w/ DNA Black/Black Rangefinders, Black, Small, 184681
11 of 11 images
Leupold RX-5000 TBR/W w/ DNA Black/Black Rangefinders, Black, Small, 184681
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Measurement System:
- Imperial, Meters, Metric, Yards
- Color:
- Black
- Battery Quantity:
- 1
Code: LU-RF-RX5000-184681
MPN: 184681
UPC: 030317039318
12% Bonus Bucks
$799.99
SP Bucks$96.00
Buy Together and Save
SP Bucks$111.40
Product Info for Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders
Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders is part of our big selection of Leupold Optics. Make sure you look at full range of Rangefinders from Leupold that we feature at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders:
| Manufacturer: | Leupold |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Magnification: | 8 x |
| Eye Relief: | 17.3 mm |
| Weather Resistance: | Fog Resistant, Shock Resistant, Waterproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 5000 yds |
| Weight: | 9.7 oz |
| Measurement System: | Meters, Yards, Imperial, Metric |
| Length: | 4.4 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR123 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Rangefinder Application: | Shooting, Hunting |
| Package Type: | Box |
Features of Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders
- 8x magnification
- High light transmission red OLED display
- +/- 1/2 yard accuracy to 125 yards
- Last Target mode
- Built-in inclinometer
- True Ballistic Range with Wind (TBR/W) technology
- Ballistic compensation system to 800 yards - Wind hold outputs
- Aluminum Housing
- Three Reticle Options
- Waterproof
Package Contents:
- Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders