1 of 5 images
Leupold Golden Ring Mark 4 12-40x60 mm Tactical Spotting Scope 60040 TMR Reticle
2 of 5 images
Leupold Golden Ring Mark 4 12-40x60 mm Tactical Spotting Scope for Military Sniper Teams 60040 TMR Reticle
3 of 5 images
TMR Hold Over Values Diagram
4 of 5 images
TMR Subtensions Diagram
5 of 5 images
Tactical Milling Reticle
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 60 mm
- Eye Relief:
- 30 mm
- Field of View, Linear:
- 52.5 - 168 ft at 1000 yds
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Straight
- Reticle:
- TMR Reticle
- Length:
- 12.4 in
- Weight:
- 37 oz
- Condition:
- New
Code: LU-SS-GRM4-60040-EE
MPN: 60040
UPC: 030317600402
$1,999.99
SP Bucks$40.00
Buy Together and Save
SP Bucks$43.36
Product Info for Leupold Mark 4 12-40x60mm Tactical Spotting Scope
Leupold Mark 4 12-40x60mm Tactical Spotting Scope is part of our big selection of Leupold Optics. Don't forget to have a look at the full selection of Optics from Leupold which we present at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Leupold Mark 4 12-40x60mm Tactical Spotting Scope:
| Manufacturer: | Leupold |
| Color: | Black |
| Magnification: | 12 - 40 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Eye Relief: | 30 mm |
| Field of View, Linear: | 52.5 - 168 ft at 1000 yds |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Straight |
| Body Only: | No |
| Tube Diameter: | 60 mm |
| Reticle: | TMR Reticle |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 12.4 in |
| Weight: | 37 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Variable |
| Fogproof: | Yes |
Features of Leupold Mark 4 12-40x60mm Tactical Spotting Scope
- The Xtended Twilight Lens System optimizes the transmission of low-light wavelengths, so you see the details of low-light scenes in greater, brighter detail than with any other scope available.
- Exterior lens surfaces are treated with DiamondCoat 2, an ion-assist lens coating, for higher light transmission and the greatest level of abrasion resistance ever offered by Leupold. DiamondCoat 2 has the additional advantage of assisting in light transmission, for greater brightness, clarity and contrast, and will prove its worth in the wildest places on earth.
- Folded light path technology helps achieve a compact, lightweight design.
- Features an extremely smooth focusing system for fine adjustments.
- The durable housing is shrouded in a easy-grip rubber armor coating that provides a positive grasp in all conditions
- Fold-down rubber eyecups can accommodate users with or without glasses.
- A built-in 1/4-20 rotateable tripod adapter port makes it easy to mount to a tripod.
- Tripod and digital camera compatible.
- Delivers a perfectly round exit pupil with virtually no edge distortion and a crisp, clear image.
Package Contents:
- Leupold Golden Ring Mark 4 12-40x60 mm Tactical Spotting Scope w/ TMR Reticle