00:50
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Leupold BX-4 Pro Guide HD Gen 2 Binocular
1 of 7 images
Leupold Gen 2 BX-4 Pro Guide HD 10x50mm Binocular, Grey/Black, Small, 184762
2 of 7 images
Leupold Gen 2 BX-4 Pro Guide HD 10x50mm Binocular, Grey/Black, Small, 184762
3 of 7 images
Leupold Gen 2 BX-4 Pro Guide HD 10x50mm Binocular, Grey/Black, Small, 184762
4 of 7 images
Leupold Gen 2 BX-4 Pro Guide HD 10x50mm Binocular, Grey/Black, Small, 184762
5 of 7 images
Leupold Gen 2 BX-4 Pro Guide HD 10x50mm Binocular, Grey/Black, Small, 184762
6 of 7 images
Leupold Gen 2 BX-4 Pro Guide HD 10x50mm Binocular, Grey/Black, Small, 184762
7 of 7 images
Leupold Gen 2 BX-4 Pro Guide HD 10x50mm Binocular, Grey/Black, Small, 184762
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
- Color:
- Grey/Black
Code: LU-BI-GEN2BX2-184762
MPN: 184762
UPC: 30317039400
$699.99
SP Bucks$14.00
Product Info for Leupold Gen 2 BX-4 Pro Guide HD 10x50mm Binocular
Leupold Gen 2 BX-4 Pro Guide HD 10x50mm Binocular is part of our massive variety of Leupold Optics. Be sure to explore the full variety of Binoculars from Leupold which we supply at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Leupold Gen 2 BX-4 Pro Guide HD 10x50mm Binocular:
| Manufacturer: | Leupold |
| Color: | Grey/Black |
| Magnification: | 12 x, 8 x, 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Eye Relief: | 19 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 257 ft at 1000 yds, 299 ft at 1000 yds, 314 ft at 1000 yds, 367 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.7 degrees |
| Optical Coating: | Guard-Ion |
| Close Focus: | 8.5 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weight: | 29.3 oz, 24.5 oz, 28.7 oz, 25 oz |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Leupold Gen 2 BX-4 Pro Guide HD 10x50mm Binocular
- Elite Optical System
- Open-bridge
- dual-hinge design
- Aluminum body
- Generous eyebox
- Guard-ion lens coating
- Ultra-smooth focus adjustments
- Lightweight design
- Swappable Form-Fit eyecups,1/4-20 threaded tripod adapter
- Premium case and strap included
- Waterproof/Fogproof
- Guaranteed for life
Package Contents:
- Leupold Gen 2 BX-4 Pro Guide HD 10x50mm Binocular