00:31
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Leupold BX-4 Range HD TBR/W Binocular
1 of 6 images
Leupold BX-4 Range HD TBR/W 10x42mm Rangefinder Binocular, Grey, 182883
2 of 6 images
Leupold BX-4 Range HD TBR/W 10x42mm Rangefinder Binocular, Grey, 182883
3 of 6 images
Leupold BX-4 Range HD TBR/W 10x42mm Rangefinder Binocular, Grey, 182883
4 of 6 images
Leupold BX-4 Range HD TBR/W 10x42mm Rangefinder Binocular, Grey, 182883
5 of 6 images
Leupold BX-4 Range HD TBR/W 10x42mm Rangefinder Binocular, Grey, 182883
6 of 6 images
Leupold BX-4 Range HD TBR/W 10x42mm Rangefinder Binocular, Grey, 182883
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
Earn Bonus Bucks
15% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Shadow Gray
Code: LU-RFB-BXR4-182883
MPN: 182883
UPC: 030317034610
15% Bonus Bucks
$1,399.99
SP Bucks$210.00
Product Info for Leupold BX-4 Range HD TBR/W 10x42mm Rangefinder Binocular
Leupold BX-4 Range HD TBR/W 10x42mm Rangefinder Binocular is part of our large variety of . Make sure to check out the complete collection of from Leupold that we offer at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Leupold BX-4 Range HD TBR/W 10x42mm Rangefinder Binocular:
| Manufacturer: | Leupold |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Color: | Shadow Gray |
| Maximum Range: | 2500 yds |
| Rangefinder Application: | Shooting, Hunting |
| Battery Type: | CR2 |
| Battery Life: | 2000 hours |
| Weight: | 39.4 oz |
| Width: | 3 in |
| Length: | 5.9 in |
| Minimum Focus Distance: | 20 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3.5 - 3.5 dpt |
| Optical Coating: | Guard-Ion |
| Twilight Factor: | 18.33 |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Linear: | 334 ft at 1000 yds |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Interpupillary Distance: | 55 - 76 mm |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Accuracy: | 1 yds |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Image Stabilizer: | No |
| Binoculars Focus System: | Manually Adjustable |
| Magnification Type: | Fixed |
| Battery Quantity: | 1 |
| Field of View, Angle: | 6.2 degrees |
| Close Focus: | 13 ft |
| Package Type: | Box |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Finish: | Matte |
| Water Resistant Mark: | 33 ft |
| Prism System: | Roof |
| Minimum Range: | 6 yds |
Features of Leupold BX-4 Range HD TBR/W 10x42mm Rangefinder Binocular
- TBR
- DNA engine
- OLED display
- Programmable power button
Package Contents:
- Leupold BX-4 Range HD TBR/W 10x42mm Rangefinder Binocular