1 of 6 images
Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42mm Binocular, Shadow Gray, 181172
2 of 6 images
Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42mm Binocular, Shadow Gray, 181172
3 of 6 images
Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42mm Binocular, Shadow Gray, 181172
4 of 6 images
Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42mm Binocular, Shadow Gray, 181172
5 of 6 images
Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42mm Binocular, Shadow Gray, 181172
6 of 6 images
Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42mm Binocular, Shadow Gray, 181172
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Shadow Gray
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- Binocular Harness, Lens Cloth, Lens Covers
Code: LU-BI-LEU229-181172
MPN: 181172
UPC: 030317029425
Final Sale
List: $229.99Save 29%
$162.49
SP Bucks$3.25
Product Info for Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42mm Roof Prism Binoculars is part of our big selection of Leupold Optics. You should take a look at the full collection of Binoculars from Leupold that we supply at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Leupold |
| Color: | Shadow Gray |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 17.7 mm |
| Exit Pupil: | 5.3 mm |
| Field of View, Linear: | 330 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 0.183 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 3 m |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.8 in |
| Weight: | 22.1 oz |
| Finish: | Rubber |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Lens Covers, Lens Cloth, Binocular Harness |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Zoom: | No |
Features of Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42mm Binoculars
- Advanced Optical System
- Precision focus adjustments
- Central focus dial
- Diopter focus
- Field replaceable twistup adjustable eyecups
- Waterproof
- Fogproof
- Guaranteed for life
Package Contents:
- Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42mm Binoculars