1 of 3 images
Leupold Mark 4 20-60x80mm, Black Spotting Scope, TMR Reticle 110826
2 of 3 images
Leupold Mark 4 20-60x80mm, Black Spotting Scope, TMR Reticle 110826
3 of 3 images
Leupold Rifle Scope Tactical Milling Reticle TMR
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 80 mm
- Eye Relief:
- 30 mm
- Field of View, Linear:
- 42 - 121 ft at 1000 yds
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Straight
- Reticle:
- TMR Reticle
- Length:
- 15.5 in
- Weight:
- 61.8 oz
- Condition:
- New
- Fabric/Material:
- Aluminum
Code: LU-SS-MARK420-60x80-110826A
MPN: 110826
UPC: 030317108267
List: $2,730.99Save $31.00
$2,699.99
SP Bucks$54.00
Product Info for Leupold 20-60x80 Mark 4 Tactical Waterproof Spotting Scope
Leupold 20-60x80 Mark 4 Tactical Waterproof Spotting Scope belongs to our large selection of Leupold Optics. Be sure to take a look at the full variety of Optics from Leupold which we have at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Leupold 20-60x80 Mark 4 Tactical Waterproof Spotting Scope:
| Manufacturer: | Leupold |
| Color: | Black |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 80 mm |
| Eye Relief: | 30 mm |
| Field of View, Linear: | 42 - 121 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | DiamondCoat2 |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Straight |
| Body Only: | No |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle: | TMR Reticle |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 15.5 in |
| Weight: | 61.8 oz |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification Type: | Variable |
Features of Leupold 20-60x80 Mark 4 Tactical Waterproof Spotting Scope:
- Xtended Twilight Lens System
- Folded Light Path
- Smooth Focusing
- Fold Down Rubber Eyecups
- Tripod Ready
- The durable aluminum housing is shrouded in a rubber armor coating that provides a positive grasp
- Tripod and Digital Camera Compatible
- BAK 4 Prisms
Package Contents:
- Leupold 20-60x80 Mark 4 Tactical Waterproof Spotting Scope
- Case