1 of 9 images
Leofoto SA-363CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set, Black, SA-363CX+MK-40X+GS-3
2 of 9 images
Leofoto SA-363CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set, Black, SA-363CX+MK-40X+GS-3
3 of 9 images
Leofoto SA-363CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set, Black, SA-363CX+MK-40X+GS-3
4 of 9 images
Leofoto SA-363CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set, Black, SA-363CX+MK-40X+GS-3
5 of 9 images
Leofoto SA-363CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set, Black, SA-363CX+MK-40X+GS-3
6 of 9 images
Leofoto SA-363CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set, Black, SA-363CX+MK-40X+GS-3
7 of 9 images
Leofoto SA-363CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set, Black, SA-363CX+MK-40X+GS-3
8 of 9 images
Leofoto SA-363CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set, Black, SA-363CX+MK-40X+GS-3
9 of 9 images
Leofoto SA-363CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set, Black, SA-363CX+MK-40X+GS-3
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Tripod & Bipod Material:
- Aluminum
- Tripod Head Type:
- Ball
- Tripod Closed Length:
- 34.25 in
- Height Range:
- 10.43 - 69.49 in, 265 - 1765 mm
- Max Weight Capacity:
- 35 kg, 77.16
Code: 63P-TR-HTYI-SA-363CX-MK-40X-GS-3
MPN: SA-363CX+MK-40X+GS-3
UPC: 6940828312388
12% Bonus Bucks
$639.00
SP Bucks$76.68
Product Info for Leofoto SA-363CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set
Leofoto SA-363CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set belongs to our larger collection of Leofoto Camera Accessories. Remember to have a look at the entire collection of Tripods from Leofoto that we feature at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Leofoto SA-363CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set:
| Manufacturer: | Leofoto |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Aluminum |
| Tripod Head Type: | Ball |
| Tripod Closed Length: | 34.25 in |
| Height Range: | 265 - 1765 mm, 10.43 - 69.49 in |
| Weight: | 5.91 lb, 2.68 kg |
| Max Weight Capacity: | 77.16, 35 kg |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Leofoto SA-363CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set
- 10-Layer Carbon Fiber
Package Contents:
- Leofoto SA-363CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set