1 of 14 images
Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder, Black, 7x24, 40547
2 of 14 images
Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder, Black, 7x24, 40547
3 of 14 images
Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder, Black, 7x24, 40547
4 of 14 images
Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder, Black, 7x24, 40547
5 of 14 images
Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder, Black, 7x24, 40547
6 of 14 images
Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder, Black, 7x24, 40547
7 of 14 images
Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder, Black, 7x24, 40547
8 of 14 images
Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder, Black, 7x24, 40547
9 of 14 images
Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder, Black, 7x24, 40547
10 of 14 images
Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder, Black, 7x24, 40547
11 of 14 images
Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder, Black, 7x24, 40547
12 of 14 images
Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder, Black, 7x24, 40547
13 of 14 images
Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder, Black, 7x24, 40547
14 of 14 images
Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder, Black, 7x24, 40547
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Measurement System:
- Metric and Imperial
- Color:
- Black
- Battery Quantity:
- 1
Code: LE-RF-RE724C-40547
MPN: 40547
UPC: 4022243405479
12% Bonus Bucks
$999.00
SP Bucks$119.88
Product Info for Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder
Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder belongs to our larger selection of Leica Optics. You should definitely look at entire variety of Rangefinders from Leica which we provide at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder:
| Manufacturer: | Leica |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 7 x |
| Eye Relief: | 10 mm |
| Field of View, Linear: | 405 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Maximum Range: | 2800 yds |
| Weight: | 180 g |
| Width: | 7 in |
| Measurement System: | Metric and Imperial |
| Length: | 113 mm |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2 |
| Minimum Range: | 10 m |
| Battery Life: | 2000 hours |
| Battery Quantity: | 1 |
| Finish: | Aluminum |
| Rangefinder Application: | Hunting |
Features of Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder
- Leading optical quality for unique observation moments and precise target acquisition
- First time in a compact Leica Rangemaster: the advanced Applied Ballistics software for maximum precision
- Extremely precise laser rangefinding from 10 to 2,600 meters, in just 0.3 seconds
- Full connectivity to the Leica Ballistics App
Package Contents:
- Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder