1 of 7 images
Leica Geovid Pro AB+ 10x42 Rangefinders, Flat Dark Earth, 40818
2 of 7 images
Leica Geovid Pro AB+ 10x42 Rangefinders, Flat Dark Earth, 40818
3 of 7 images
Leica Geovid Pro AB+ 10x42 Rangefinders, Flat Dark Earth, 40818
4 of 7 images
Leica Geovid Pro AB+ 10x42 Rangefinders, Flat Dark Earth, 40818
5 of 7 images
Leica Geovid Pro AB+ 10x42 Rangefinders, Flat Dark Earth, 40818
6 of 7 images
Leica Geovid Pro AB+ 10x42 Rangefinders, Flat Dark Earth, 40818
7 of 7 images
Leica Geovid Pro AB+ 10x42 Rangefinders, Flat Dark Earth, 40818
Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Yards
- Color:
- Flat Dark Earth
Code: LE-RF-GEOA1B-40818
MPN: 40818
UPC: 4022243408180
$3,999.00
SP Bucks$79.98
Product Info for Leica Geovid Pro AB+ 10x42 Rangefinders
Leica Geovid Pro AB+ 10x42 Rangefinders is part of our large collection of Leica Optics. You should look at entire collection of Rangefinders from Leica which we have at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Leica Geovid Pro AB+ 10x42 Rangefinders:
| Manufacturer: | Leica |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 10 x |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Angle: | 6.45 degrees |
| Field of View, Linear: | 342 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Maximum Range: | 3200 yds |
| Weight: | 34.2 oz |
| Width: | 4.6 in |
| Measurement System: | Yards |
| Length: | 8 in |
| Color: | Flat Dark Earth |
| Battery Type: | CR123, CR2, Lithium Metal |
| Battery Life: | 2000 hours |
| Finish: | Magnesium/Nitrogen |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Laser Divergence: | 1.8 MRAD |
| Optical Coating: | HDC Coating / Leica AquaDura |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Twilight Factor: | 20.5 |
Features of Leica Geovid Pro AB+ 10x42 Rangefinders
- Flagship and real all-rounder - The new Leica Geovid Pro 10x42 AB+ is the ultimate all-rounder among Leica laser-rangefinder binoculars. This powerful model shines with highest performance in all areas. Fully-equipped, and with a maximum range of up to 2,950 meters, it caters to long-range shooters, alpine hunters, and hunters abroad. Thanks to the integrated ballistics program Applied Ballistics Elite , the Leica Geovid Pro 10x42 AB+ can calculate point of impact out of the box, even in very complex shooting situations right up to maximum range. With Bluetooth connectivity and a link to the Leica Ballistics App on the smartphone, the Leica Geovid Pro 10x42 AB+ is completely at home in the digital world.
- Bright, crystal-clear optics for superior observation - The Leica Geovid Pro 10x42 AB+ represents highest optical performance thanks to excellent workmanship, superior materials, and extremely efficient reduction of stray light and reflections. The Geovid uses the exclusive Perger-Porro prisms developed by Leica, with a special coating on the prism surfaces. By delivering rich detail, sharpness, contrast, and color fidelity, the optics guarantee unique observation moments and reliable identification of game. The higher 10x magnification is suitable for very long shots and, in combination with the wide field of view, offers maximum safety into the early twilight hours.
- Shot Probability Analysis - With the Leica Geovid Pro 10x42 AB+, for the first time, Shot Probability Analysis technology has been integrated in laser-rangefinder binoculars. An exclusive result of the cooperation between Leica Sport Optics and the leading manufacturer of ballistics software: Applied Ballistics. This involves calculating the likelihood of actually hitting the desired target point. The reliability of the four main parameters distance, wind speed, rifle precision, muzzle velocity of the bullet are evaluated. From this, their influence on possible deviations from the optimum shot are calculated. The result of the Shot Probability Analysis appears as a percentage within the field of view. This allows the shooter to decide quickly and safely whether to take the shot, or whether its better to improve the shooting conditions further.
Package Contents:
- Leica Geovid Pro AB+ 10x42 Rangefinders
- Objective covers rainguard carry case strap battery