1 of 3 images
Leica Trinovid HD 8x42mm Binoculars, Black, 40318
2 of 3 images
Leica Trinovid HD 8x42mm Binoculars, Black, 40318
3 of 3 images
Leica Trinovid HD 8x42mm Binoculars, Black, 40318
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: LE-BI-40318-40318
MPN: 40318
UPC: 4022243403185
$1,199.00
SP Bucks$23.98
Product Info for Leica Trinovid HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
Leica Trinovid HD 8x42mm Roof Prism Binoculars belongs to our large selection of Leica Optics. Make sure to browse the complete range of Binoculars from Leica that we provide at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Leica Trinovid HD 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Leica |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Field of View, Linear: | 414 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 54 degrees |
| Optical Coating: | HDC Coating / Leica AquaDura |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 18.3 |
| Interpupillary Distance: | 58 - 76 mm |
| Close Focus: | 5.9 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistant Mark: | 4 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 1.61 lb |
| Finish: | Rubber Armored |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Zoom: | No |
Features of Leica 8x42 Trinovid HD Binoculars:
- Premium Leica optics for high-contrast
- pin sharp images
- Close focus under six feet
- Innovative carrying system for quick and comfortable use
- Compact construction
- Balanced and lightweight magnesium alloy chassis
- 54 degree apparent angle of view
- Includes adventure strap harness system
Package Contents:
- Leica Trinovid HD 8x42mm Roof Prism Binoculars