1 of 1 images
Leica 10x42 Ultravid HD-PLUS Binoculars
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: LE-BI-40094-40094
MPN: 40094
UPC: 4022243400948
$2,699.00
SP Bucks$53.98
Product Info for Leica Ultravid HD-Plus 10x42mm Roof Prism Binocular
Leica Ultravid HD-Plus 10x42mm Roof Prism Binocular is part of our massive variety of Leica Optics. Remember to check out the entire variety of Binoculars from Leica that we provide at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Leica Ultravid HD-Plus 10x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Leica |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 336 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.4 degrees |
| Optical Coating: | HDC Coating / Leica AquaDura |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 0 |
| Interpupillary Distance: | 55 - 75 mm |
| Close Focus: | 9.5 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistant Mark: | 5 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.75 in |
| Weight: | 1.66 lb |
| Finish: | Rubber Armored |
| Fabric/Material: | Magnesium |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Zoom: | No |
Features of Leica Ultravid HD-PLUS 10x42 Roof Prism Binocular, LE-BI-40094:
- Innovative AquaDura coating protects optical systems from water, dirt, and damage
- High transmission SCHOTT HT prism glass ensure the perfect balance between transmission and contrast
- High-quality lenses that reduce flare to an absolute minimum
- 1.25 turn focusing system for safe, fast, and precise focusing
- Ergonomic construction for relaxed and fatigue-free observation
- Shock-absorbant armoring protects against damage while providing grip for safe and steady handling
- Patented twist-up eyecups offer best individual viewing comfort
Package Contents:
- Leica Ultravid HD-Plus 10x42mm Roof Prism Binocular