00:46
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
LEICA Noctivid
1 of 2 images
Leica 10x42 Noctivid Full Size Binoculars, Black, 40385
2 of 2 images
Leica Noctivid 10x42mm Roof Prism Binoculars, Rubber Armor, Black, 40385
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: LE-BI-NOCVD1-40385
MPN: 40385
UPC: 4022243403857
$3,399.00
SP Bucks$67.98
Product Info for Leica Noctivid 10x42mm Roof Prism Roof Prism Binoculars
Leica Noctivid 10x42mm Roof Prism Roof Prism Binoculars is part of our greater selection of Leica Optics. You should look at entire selection of Binoculars from Leica that we provide at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Leica Noctivid 10x42mm Roof Prism Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Leica |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 19 mm |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Field of View, Linear: | 376 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 6.4 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 1.9 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes, SplashProof |
| Water Resistant Mark: | 5 m |
| Water Resistance Level: | Watertight |
| Length: | 6.06 in |
| Weight: | 30.3 oz |
| Finish: | Rubber Armor |
| Fabric/Material: | Magnesium |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Zoom: | No |
Features of Leica Noctivid 10x42mm Roof Prism Binoculars:
- Schott HT (High Transmission) Glass and 12 Glass Lens Elements
- P40 Phase-Corrected Roof Prisms
- Anti-Reflection Fully Multi-Coated
- HighLux and AquaDura Optical Coatings
- Best detail recognition thanks to 10x magnification
- Excellent stray light suppression and high contrasts allow the observation of the finest structures under the most difficult conditions
- Fatigue-free, relaxed observation thanks to its compact design and ideal weight distribution
Package Contents:
- Leica Noctivid 10x42mm Roof Prism Roof Prism Binoculars