1 of 1 images
10x32 Ultravid Binoculars HD-PLUS, BLK
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
21% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: LE-BI-40091-40091
MPN: 40091
UPC: 4022243400917
21% Bonus Bucks
$2,499.00
SP Bucks$524.79
Product Info for Leica Ultravid HD-Plus 10x32mm Roof Prism Binoculars
Leica Ultravid HD-Plus 10x32mm Roof Prism Binoculars belongs to our massive selection of Leica Optics. You should definitely browse the entire selection of Binoculars from Leica which we provide at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Leica Ultravid HD-Plus 10x32mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Leica |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 13.2 mm |
| Exit Pupil: | 3.2 mm |
| Field of View, Linear: | 352 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.7 degrees |
| Optical Coating: | HDC Coating / Leica AquaDura |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 17.9 |
| Interpupillary Distance: | 52 - 75 mm |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes, SplashProof |
| Water Resistant Mark: | 16.5 ft |
| Water Resistance Level: | Watertight |
| Length: | 4.7 in |
| Weight: | 1.24 lb |
| Finish: | Rubber Armored |
| Fabric/Material: | Magnesium |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 4.57 in |
| Case: | Yes |
| Strap: | Yes |
| Nitrogen Filled: | Yes |
| Housing/Frame Material: | Magnesium |
| Height: | 2.2 in |
| Zoom: | Yes |
Package Contents:
- Leica Ultravid HD-Plus 10x32mm Roof Prism Binoculars