1 of 4 images
Leica Trinovid HD 10x32 mm Binoculars, Black, 40317
2 of 4 images
Leica Trinovid HD 10x32 mm Binoculars, Black, 40317
3 of 4 images
Leica Trinovid HD 10x32 mm Binoculars, Black, 40317
4 of 4 images
Leica Trinovid HD 10x32 mm Binoculars, Black, 40317
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: LE-BI-T4032B-40317
MPN: 40317
UPC: 4022243403178
$1,099.00
SP Bucks$21.98
Product Info for Leica Trinovid HD 10x32mm Roof Prism Binoculars
Leica Trinovid HD 10x32mm Roof Prism Binoculars belongs to our greater selection of Leica Optics. Remember to check out the entire line of Binoculars from Leica that we have at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Leica Trinovid HD 10x32mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Leica |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 3.2 mm |
| Field of View, Linear: | 113 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 61 degrees |
| Optical Coating: | HDC Coating / Leica AquaDura |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 17.9 |
| Interpupillary Distance: | 58 - 76 mm |
| Close Focus: | 3.28 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes, SplashProof |
| Water Resistant Mark: | 3 ft |
| Water Resistance Level: | Watertight |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 640 g |
| Finish: | Rubber Armored |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Zoom: | No |
Package Contents:
- Leica Trinovid HD 10x32mm Roof Prism Binoculars