02:21
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Leatherman Wave - How-to
1 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
2 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Black 832533
3 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
4 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Black, 832533
5 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Black, 832533
6 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Black, 832533
7 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Black, 832533
8 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Black, 832533
9 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Black, 832533
10 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Black, 832533
11 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
12 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
13 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
14 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
15 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
16 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
17 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
18 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
19 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
20 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
21 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
22 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
23 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
24 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
25 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
26 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
27 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
28 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
29 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
30 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
31 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
32 of 32 images
Leatherman Wave Plus, Stainless, 832531
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Earn Bonus Bucks
15% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
In Stock
2 Models AvailableColor
All
Search
List: $149.95Save 13%
$129.95
SP Bucks$19.49
List: $140.93Save $10.98
$129.95
SP Bucks$13.00
Product Info for Leatherman Wave Plus
Leatherman Wave Plus is part of our large collection of Leatherman Multi-Tools. Make sure you explore the complete range of Multi-Tools from Leatherman that we present at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Leatherman Wave Plus:
| Manufacturer: | Leatherman |
| Included Accessories: | Eyeglass Screwdriver, Phillips 1-2 & 3/16in Screwdriver |
| Blade Length: | 2.9 in |
| Blade Material: | 420HC Stainless Steel |
| Weight: | 8.5 oz |
| Sheath Material: | Nylon |
| Length: | 4 in |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Knife Application: | Multi-Tool |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Closed Length: | 4 in |
| Blade Finish: | Plain |
Features of Leatherman Wave Plus
- All Locking Features
- Outside-accessible Features
- One-hand Operable Features
Package Contents:
- Leatherman Wave Plus