06:03
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Leatherman Skeletool CX Deep Dive
1 of 14 images
Leatherman Skeletool CX Multi-Tool, 2.6in, 154CM Stainless Steel Blade, Stainless Steel Handle, 830849
2 of 14 images
Leatherman Skeletool CX 2.6in Multi-Tools
3 of 14 images
Leatherman Skeletool CX 2.6in Multi-Tools
4 of 14 images
Leatherman Skeletool CX 2.6in Multi-Tools, 154CM Stainless Steel, Sandstorm, 833546
5 of 14 images
Leatherman Skeletool CX Multi-Tool, 2.6in, 154CM Stainless Steel Blade, Stainless Steel Handle, 830849
6 of 14 images
Leatherman Skeletool CX Multi-Tool, 2.6in, 154CM Stainless Steel Blade, Stainless Steel Handle, 830849
7 of 14 images
Leatherman Skeletool CX Multi-Tool, 2.6in, 154CM Stainless Steel Blade, Stainless Steel Handle, 830849
8 of 14 images
Leatherman Skeletool CX 2.6in Multi-Tools
9 of 14 images
Leatherman Skeletool CX 2.6in Multi-Tools
10 of 14 images
Leatherman Skeletool CX 2.6in Multi-Tools
11 of 14 images
Leatherman Skeletool CX 2.6in Multi-Tools
12 of 14 images
Leatherman Skeletool CX 2.6in Multi-Tools
13 of 14 images
Leatherman Skeletool CX 2.6in Multi-Tools, 154CM Stainless Steel, Sandstorm, 833546
14 of 14 images
Leatherman Skeletool CX 2.6in Multi-Tools, 154CM Stainless Steel, Sandstorm, 833546
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
Show In Stock Only
4 Models AvailableShow with deals only:
Bonus Bucks
Color
All
Handle Finish
All
Search
List: $117.89Save 15%
$99.95
SP Bucks$11.99
$99.95
SP Bucks$2.00
$99.95
SP Bucks$2.00
$99.95
SP Bucks$2.00
Prices and availability subject to change.
Product Info for Leatherman Skeletool CX 2.6in Multi-Tools
Leatherman Skeletool CX 2.6in Multi-Tools belongs to our massive collection of Leatherman Multi-Tools. Remember to have a look at the entire line of Multi-Tools from Leatherman which we have at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Leatherman Skeletool CX 2.6in Multi-Tools:
| Manufacturer: | Leatherman |
| Application: | Work, Outdoor |
| Blade Length: | 2.6 in |
| Closed Length: | 4 in |
| Blade Type: | Straight Edge |
| Blade Material: | 154CM Stainless Steel |
| Weight: | 5 oz |
| Serrated: | Plain |
| Package Type: | Box |
| Knife Application: | Multi-Tool |
| Overall Length: | 6 in |
| Width: | 1.24 in, 3.5 in |
| Length: | 6.13 in |
| Size: | One Size |
| Condition: | New |
| Blade Finish: | DLC Coating |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Thickness: | 0.52 in |
| Height: | 1.75 in |
Features of Leatherman Skeletool CX 2.6in Multi-Tools
- Handle Bit Storage - Conveniently store Leatherman tool bits in your multi-tools handle for easy access during a job, or for safekeeping.
- Locking Blade - Lock your knife blade into place and unlock to fold it away for a safer way to work.
- Replaceable Pocket Clip - Use this clip to attach your multi-tool to a pocket or belt loop. Remove the clip if you prefer.
- One-hand Operable Features - Keep one hand free. Open and use features on this tool with one hand.
- Outside-accessible Features - This multi-tool features tools that are accessible while the tool is in its folded or closed position.
Package Contents:
- Leatherman Skeletool CX 2.6in Multi-Tools
- Phillips #1 and #2
- Screwdriver 1/4in and 3/16in