01:18
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
La Sportiva Solution Comp
1 of 6 images
La Sportiva Solution Comp Climbing Shoes - Womens, Hibiscus/Malibu Blue, 33.5, ZFCS019-P02B02-33.5
2 of 6 images
La Sportiva Solution Comp Climbing Shoes - Womens, Hibiscus/Malibu Blue, 33.5, ZFCS019-P02B02-33.5
3 of 6 images
La Sportiva Solution Comp Climbing Shoes - Womens, Hibiscus/Malibu Blue, 33.5, ZFCS019-P02B02-33.5
4 of 6 images
La Sportiva Solution Comp Climbing Shoes - Womens, Hibiscus/Malibu Blue, 33.5, ZFCS019-P02B02-33.5
5 of 6 images
La Sportiva Solution Comp Climbing Shoes - Womens, Hibiscus/Malibu Blue, 33.5, ZFCS019-P02B02-33.5
6 of 6 images
La Sportiva Solution Comp Climbing Shoes - Women's, Hibiscus/Malibu Blue, 33.5, ZFCS019-P02B02-33.5
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Earn Bonus Bucks
18% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
Detailed Model List
Show In Stock Only
19 Models AvailableShow with deals only:
Bonus Bucks
$229.00
Select Women's Shoe SizeSize Chart
2.5 US3 US3.5 US4 US4.5 US5 US5.5 US5.5+ US6 US6.5 US7 US7.5 US7.5+ US8 US8.5 US9 US9.5 US9.5+ US10 US
Please select parameters
Product Info for La Sportiva Solution Comp Climbing Shoes - Women's
La Sportiva Solution Comp Climbing Shoes - Women's is part of our large variety of La Sportiva Shoes. You should definitely have a look at the entire selection of Shoes from La Sportiva that we present at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for La Sportiva Solution Comp Climbing Shoes - Women's:
| Manufacturer: | La Sportiva |
| Gender: | Female |
| Age Group: | Adults |
| Women's Shoe Width: | Medium |
| Color: | Hibiscus/Malibu Blue |
| Footwear Type: | Shoes |
| Activity: | Climbing |
| Condition: | New |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Leather/Microfiber/Fast Lacing System/Harness Lock |
| Weight: | 7.2 oz |
| Lining Material: | Pacific/Lycra Tongue/Unlined Leather |
| Outsole Material: | 3.5mm Vibram |
| Midsole Material: | 0.9 mm LaspoFlex Toe Only with P9 |
Features of La Sportiva Solution Comp Climbing Shoes - Women's
- Patented figure-8 sling-shot tensioning focuses power in the toes
- Updated heel is softer, more sensitive and lower profile to increase pull-power on small features
- Fast Lacing System with Heel-Lock harness system
- Softer midsole for increased sensitivity and faster break-in
- Increased toe rubber coverage for unparalleled toe-hooking and jamming
- Constructed without intentionally added PFAS
Package Contents:
- La Sportiva Solution Comp Climbing Shoes - Women's