1 of 8 images
La Sportiva Olympus Cube S Mountaineering Shoes - Mens, Yellow/Black, 41, 21W-100999-41
2 of 8 images
La Sportiva Olympus Cube S Mountaineering Shoes - Men's, Yellow/Black, 41, 21W-100999-41
3 of 8 images
La Sportiva Olympus Cube S Mountaineering Shoes - Mens, Yellow/Black, 41, 21W-100999-41
4 of 8 images
La Sportiva Olympus Cube S Mountaineering Shoes - Mens, Yellow/Black, 41, 21W-100999-41
5 of 8 images
La Sportiva Olympus Cube S Mountaineering Shoes - Mens, Yellow/Black, 41, 21W-100999-41
6 of 8 images
La Sportiva Olympus Cube S Mountaineering Shoes - Mens, Yellow/Black, 41, 21W-100999-41
7 of 8 images
La Sportiva Olympus Cube S Mountaineering Shoes - Mens, Yellow/Black, 41, 21W-100999-41
8 of 8 images
La Sportiva Olympus Cube S Mountaineering Shoes - Mens, Yellow/Black, 41, 21W-100999-41
Tap Tap to Zoom
- Men's Shoe Size:
- 41 Euro (7 - 8.5 US)
- Gender:
- Male
- Men's Shoe Width:
- Medium
- Color:
- Yellow/Black
- Condition:
- Used
Code: LSP-FM4-21W79-21W-100999-41-EDEMO-US-C
MPN: 21W-100999-41-EDEMO
Final Sale
List: $1,299.00Save 33%
$869.99
SP Bucks$17.40
Product Info for La Sportiva Olympus Cube S Mountaineering Shoes - Men's
La Sportiva Olympus Cube S Mountaineering Shoes - Men's belongs to our massive collection of La Sportiva Shoes. You should definitely look into the entire collection of Shoes from La Sportiva which we present at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for La Sportiva Olympus Cube S Mountaineering Shoes - Men's:
| Manufacturer: | La Sportiva |
| Men's Shoe Size: | 41 Euro |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Men's Shoe Width: | Medium |
| Color: | Yellow/Black |
| Footwear Type: | Boots |
| Activity: | Mountaineering |
| Weight: | 37 oz |
| Fabric/Material: | Cordura |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Stretch Cordura |
| Insole Material: | 3mm Carbon Tech honeycomb insulation/3mm Primaloft Gold Insulation Aerogel |
| Condition: | Used |
| Outsole Material: | Vibram Litebase/MorFlex Expanded EVA |
| Midsole Material: | 2mm Graded Polyurethane/Skitrab Tech-AT |
| Last Chance: | Yes |
| Condition Quality: | Good |
| Condition Details: | Used |
Features of La Sportiva Olympus Cube S Mountaineering Shoes - Men's
- Maximum thermal insulation with space-age technology
- Vibram Litebase and Vibram MorFlex expanded EVA provide a lightweight, abrasion resistant and thermally insulated outsole (non-tech binding compatible on S version)
- Corner Zip zipper allows full opening and direct access to the Dual BOA closure system
- Double removable thermal booties
- Dual BOA system differentiates the lacing between the upper and lower portions of the internal boot, designed to be used with gloves
- Compatible with various non-automatic, semi-automatic, and automatic crampons.
- Crampon compatibility is NOT ensured, and boot-crampon compatibility needs to be inspected
Package Contents:
- La Sportiva Olympus Cube S Mountaineering Shoes - Men's