01:16
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
La Sportiva Nepal Cube GTX
1 of 3 images
La Sportiva Nepal Cube GTX Mountaineering Shoes - Men's, Yellow, 43, 21K-100100-43
2 of 3 images
La Sportiva Nepal Cube GTX Mountaineering Shoes - Mens, Yellow, 43, 21K-100100-43
3 of 3 images
La Sportiva Nepal Cube GTX Mountaineering Shoes - Mens, Yellow, 43, 21K-100100-43
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Detailed Model List
20 Models Available
$699.00
Select Men's Shoe SizeSize Chart
38 Euro (5.5 - 6 US)39 Euro (6 - 7 US)39.5 Euro (6 - 7 US)40 Euro (6.5 - 7.5 US)40.5 Euro (7 - 8 US)41 Euro (7 - 8.5 US)41.5 Euro (8 - 8.5 US)42 Euro (8.5 - 9.5 US)42.5 Euro (9 - 9.5 US)43 Euro (9 - 10.5 US)43.5 Euro (9.5 - 10.5 US)44 Euro (10 - 11.5 US)44.5 Euro (10.5 - 11.5 US)45 Euro (11 - 12.5 US)45.5 Euro (11 - 12.5 US)46 Euro (11.5 - 13.5 US)46.5 Euro (12 - 13.5 US)47 Euro (12 - 14.5 US)47.5 Euro (12.5 - 14.5 US)48 Euro (13 - 15.5 US)
Please select parameters
Product Info for La Sportiva Nepal Cube GTX Mountaineering Shoes - Men's
La Sportiva Nepal Cube GTX Mountaineering Shoes - Men's belongs to our big variety of La Sportiva Shoes. You should explore the full range of Shoes from La Sportiva which we feature at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for La Sportiva Nepal Cube GTX Mountaineering Shoes - Men's:
| Manufacturer: | La Sportiva |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Men's Shoe Width: | Medium |
| Color: | Yellow |
| Footwear Type: | Shoes |
| Activity: | Mountaineering |
| Weight: | 2.5 lb |
| Footwear Closure: | Laces |
| Fabric/Material: | Leather |
| Footwear Upper Fabric/Material: | 3.2mm silicone impregnated Idro-Perwanger Roughout Leather/ Air-injected rubber rands |
| Insole Material: | Carbon Tech honeycomb insulation / 4mm EVA |
| Condition: | New |
| Lining Material: | Gore-Tex Extended Comfort Footwear |
| Outsole Material: | Re-soleable Vibram with Impact Brake System |
| Midsole Material: | 2 mm Polyurethane Graded |
Features of La Sportiva Nepal Cube GTX Mountaineering Shoes - Men's
- Highly insulating Carbon Tech honeycomb insole is lightweight, stiff and low profile
- Insulated Comfort Gore-Tex membrane provides waterproof breathability coupled with insulation
- Innovative 3D Flex ankle
- Removable and adjustable variable fit tongue
- Ideal terrain: Winter mountaineering, ice climbing, mixed climbing
- Compatible with various non-automatic, semi-automatic, and automatic crampons.
- Crampon compatibility is NOT ensured, and boot-crampon compatibility needs to be inspected
Package Contents:
- La Sportiva Nepal Cube GTX Mountaineering Shoes - Men's