1 of 7 images
La Sportiva Miura Climbing Shoes - Womens, White/Jade Green, 39, ZFCS011-W00E04-39
2 of 7 images
La Sportiva Miura Climbing Shoes - Womens, White/Jade Green, 39, ZFCS011-W00E04-39
3 of 7 images
La Sportiva Miura Climbing Shoes - Women's, White/Jade Green, 39, ZFCS011-W00E04-39
4 of 7 images
La Sportiva Miura Climbing Shoes - Womens, White/Jade Green, 39, ZFCS011-W00E04-39
5 of 7 images
La Sportiva Miura Climbing Shoes - Womens, White/Jade Green, 39, ZFCS011-W00E04-39
6 of 7 images
La Sportiva Miura Climbing Shoes - Womens, White/Jade Green, 39, ZFCS011-W00E04-39
7 of 7 images
La Sportiva Miura Climbing Shoes - Womens, White/Jade Green, 39, ZFCS011-W00E04-39
Tap Tap to Zoom
Detailed Model List
19 Models Available
$209.00
Select Women's Shoe SizeSize Chart
2.5 US3 US3.5 US4 US4.5 US5 US5.5 US5.5+ US6 US6.5 US7 US7.5 US7.5+ US8 US8.5 US9 US9.5 US9.5+ US10 US
Please select parameters
Product Info for La Sportiva Miura Climbing Shoes - Women's
La Sportiva Miura Climbing Shoes - Women's belongs to our greater selection of La Sportiva Shoes. You should definitely look at entire selection of Shoes from La Sportiva which we offer at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for La Sportiva Miura Climbing Shoes - Women's:
| Manufacturer: | La Sportiva |
| Gender: | Female |
| Age Group: | Adults |
| Women's Shoe Width: | Medium |
| Color: | White/Jade Green |
| Footwear Type: | Shoes |
| Activity: | Climbing |
| Footwear Closure: | Laces |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Leather |
| Weight: | 1.3 lb |
| Lining Material: | Dentex |
| Outsole Material: | 4 mm Vibram XS Grip2 |
| Midsole Material: | 1.1 mm LaspoFlex |
Features of La Sportiva Miura Climbing Shoes - Women's
- Slingshot rand connected to the powerhinge under the shoe to keep you on edges
- Speed lacing system for quick lace-ups
- 8-panel directional lining for channeling stretch
- Ideal terrain: Overhanging sport routes, bouldering, gym climbing and technical face climbing
- Constructed without intentionally added PFAS
Package Contents:
- La Sportiva Miura Climbing Shoes - Women's