02:47
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Kowa TSN-88 Prominar
1 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
2 of 56 images
Kowa TSN-88S Prominar 88mm Spotting Scope, Straight, Rugged, Green, TSN-88S ZM SET
3 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
4 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
5 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
6 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
7 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
8 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
9 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
10 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
11 of 56 images
Kowa TSN-88S Prominar 88mm Spotting Scope, Straight, Rugged, Green, TSN-88S ZM SET
12 of 56 images
Kowa TSN-88S Prominar 88mm Spotting Scope, Straight, Rugged, Green, TSN-88S ZM SET
13 of 56 images
Kowa TSN-88S Prominar 88mm Spotting Scope, Straight, Rugged, Green, TSN-88S ZM SET
14 of 56 images
Kowa TSN-88S Prominar 88mm Spotting Scope, Straight, Rugged, Green, TSN-88S ZM SET
15 of 56 images
Kowa TSN-88S Prominar 88mm Spotting Scope, Straight, Rugged, Green, TSN-88S ZM SET
16 of 56 images
Kowa TSN-88S Prominar 88mm Spotting Scope, Straight, Rugged, Green, TSN-88S ZM SET
17 of 56 images
Kowa TSN-88S Prominar 88mm Spotting Scope, Straight, Rugged, Green, TSN-88S ZM SET
18 of 56 images
Kowa TSN-88S Prominar 88mm Spotting Scope, Straight, Rugged, Green, TSN-88S ZM SET
19 of 56 images
Kowa TSN-88S Prominar 88mm Spotting Scope, Straight, Rugged, Green, TSN-88S ZM SET
20 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
21 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
22 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
23 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
24 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
25 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
26 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
27 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
28 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
29 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
30 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
31 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
32 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
33 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
34 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
35 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
36 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
37 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
38 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
39 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
40 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
41 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
42 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
43 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
44 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
45 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
46 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
47 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
48 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
49 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
50 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
51 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
52 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
53 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
54 of 56 images
Kowa TSN-88A Prominar 88mm Spotting Scope, Angled, Rugged, Green, TSN-88A ZM SET
55 of 56 images
Kowa TSN-88S Prominar 88mm Spotting Scope, Straight, Rugged, Green, TSN-88S ZM SET
56 of 56 images
Kowa TSN-88S Prominar 88mm Spotting Scope, Straight, Rugged, Green, TSN-88S ZM SET
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
In Stock
2 Models AvailableShow with deals only:
Bonus Bucks
Length
All
Weight
All
Scope Body Type
All
Search
List: $4,399.00Save $400.00
$3,999.00
SP Bucks$479.88
List: $4,399.00Save $400.00
$3,999.00
SP Bucks$79.98
Click to select this item for your bundle offer!
Buy Together and Save
As low as $4,131.75
You Save Up to $406.25
SP Bucks$499.79
Product Info for Kowa TSN-88A ZM 25-60x Spotting Scope Set
Kowa TSN-88A ZM 25-60x Spotting Scope Set belongs to our massive variety of Kowa Optics. Be sure to have a look at the entire line of Optics from Kowa which we have at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Kowa TSN-88A ZM 25-60x Spotting Scope Set:
| Manufacturer: | Kowa |
| Color: | Green |
| Magnification: | 25 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 88 mm |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 1.5 - 3.5 mm |
| Field of View, Linear: | 23 - 42 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 55 - 69 degrees |
| Optical Coating: | Yes |
| Twilight Factor: | 46.9 - 72.7 |
| ED Glass: | No |
| Body Only: | No |
| Tube Diameter: | 95 mm |
| Reticle: | No Reticle |
| Minimum Focus Distance: | 16.4 ft |
| Lens Material: | Fluorite Crystal |
| Zoom: | Yes |
| Close Focus: | 16.4 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | JIS 7 |
| Weight: | 1520 g |
| Finish: | Powder Coated Magnesium |
| Fabric/Material: | Magnesium Alloy |
| Country of Origin: | Japan |
| Magnification Type: | Variable |
| Package Type: | Box |
Features of Kowa TSN-88A ZM 25-60x Spotting Scope Set
- 88mm pure fluorite crystal objective lens
- Dual focus for fast and precise focusing
- Ideal for digiscoping with the camera or smartphone
- Particularly suitable for nature or bird watching, hunting, sport shooters or as a travel telescope
Package Contents:
- Kowa TSN-88A ZM 25-60x Spotting Scope Set