1 of 9 images
Kowa TSN-66S ZM Prominar 25-60x Spotting Scope Set, Green, TSN-66S ZM SET
2 of 9 images
Kowa TSN-66S ZM Prominar 25-60x Spotting Scope Set, Green, TSN-66S ZM SET
3 of 9 images
Kowa TSN-66S ZM Prominar 25-60x Spotting Scope Set, Green, TSN-66S ZM SET
4 of 9 images
Kowa TSN-66S ZM Prominar 25-60x Spotting Scope Set, Green, TSN-66S ZM SET
5 of 9 images
Kowa TSN-66S ZM Prominar 25-60x Spotting Scope Set, Green, TSN-66S ZM SET
6 of 9 images
Kowa TSN-66S ZM Prominar 25-60x Spotting Scope Set, Green, TSN-66S ZM SET
7 of 9 images
Kowa TSN-66S ZM Prominar 25-60x Spotting Scope Set, Green, TSN-66S ZM SET
8 of 9 images
Kowa TSN-66S ZM Prominar 25-60x Spotting Scope Set, Green, TSN-66S ZM SET
9 of 9 images
Kowa TSN-66S ZM Prominar 25-60x Spotting Scope Set, Green, TSN-66S ZM SET
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
10% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 66 mm
- Eye Relief:
- 17 mm
- Exit Pupil:
- 2.6 - 1.1 mm
- Field of View, Linear:
- 23 - 42 m at 1000 m
- Field of View, Angle:
- 55 - 69 degrees
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Straight
- Reticle:
- No Reticle
- Close Focus:
- 11.5 ft
- Length:
- 15 in
- Weight:
- 3.35 lb
- Finish:
- Powder Coated Magnesium
- Fabric/Material:
- Magnesium Alloy
Code: KW-SS-PROM256-TSN-66S-ZM-SET
MPN: TSN-66S ZM SET
UPC: 879110008769
10% Bonus Bucks
List: $3,599.00Save $300.00
$3,299.00
SP Bucks$329.90
Product Info for Kowa TSN-66S ZM Prominar 25-60x Spotting Scope Set
Kowa TSN-66S ZM Prominar 25-60x Spotting Scope Set is part of our big variety of Kowa Optics. Make sure to take a look at the complete selection of Optics from Kowa that we supply at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Kowa TSN-66S ZM Prominar 25-60x Spotting Scope Set:
| Manufacturer: | Kowa |
| Color: | Green |
| Magnification: | 25 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 66 mm |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 2.6 - 1.1 mm |
| Field of View, Linear: | 23 - 42 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 55 - 69 degrees |
| Optical Coating: | Yes |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Straight |
| Body Only: | No |
| Reticle: | No Reticle |
| Minimum Focus Distance: | 11.5 ft |
| Close Focus: | 11.5 ft |
| Length: | 15 in |
| Weight: | 3.35 lb |
| Finish: | Powder Coated Magnesium |
| Fabric/Material: | Magnesium Alloy |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
Package Contents:
- Kowa TSN-66S ZM Prominar 25-60x Spotting Scope Set
- Objective Lens
- Cap Scope
- Body Cap
- Eyepiece Caps
- Decorative Bags For Eyepiece And Scope Body