00:51
00:21
00:21
00:00
/
-00:33
1 of 3 videos
Kopfjager Reaper Grip K800 Tripod Kit
00:00
/
-00:33
2 of 3 videos
Kopfjager Hog Season 1
00:00
/
-00:33
3 of 3 videos
Kopfjager Hog Season 2
1 of 10 images
Kopfjager K800 CF Tripod w/ Reaper Grip, Black, KJ85002K
2 of 10 images
Kopfjager K800 CF Tripod w/ Reaper Grip, Black, KJ85002K
3 of 10 images
Kopfjager K800 CF Tripod w/ Reaper Grip, Black, KJ85002K
4 of 10 images
Kopfjager K800 CF Tripod w/ Reaper Grip, Black, KJ85002K
5 of 10 images
Kopfjager K800 CF Tripod w/ Reaper Grip, Black, KJ85002K
6 of 10 images
Kopfjager K800 CF Tripod w/ Reaper Grip, Black, KJ85002K
7 of 10 images
Kopfjager K800 CF Tripod w/ Reaper Grip, Black, KJ85002K
8 of 10 images
Kopfjager K800 CF Tripod w/ Reaper Grip, Black, KJ85002K
9 of 10 images
Kopfjager K800 CF Tripod w/ Reaper Grip, Black, KJ85002K
10 of 10 images
Kopfjager K800 CF Tripod w/ Reaper Grip, Black, KJ85002K
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 6.84 in
- Height:
- 6.57 in
- Max Weight Capacity:
- 20 lbs, 20lb
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- Reaper Grip
Code: KOP-TR-KOPF05-KJ85002K
MPN: KJ85002K
UPC: 812495026041
List: $719.99Save 44%
$399.97
SP Bucks$8.00
Product Info for Kopfjager K800 CF Tripod w/ Reaper Grip
Kopfjager K800 CF Tripod w/ Reaper Grip is part of our larger selection of Kopfjager Camera Accessories. You should check out the full collection of Tripods from Kopfjager which we offer at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Kopfjager K800 CF Tripod w/ Reaper Grip:
| Manufacturer: | Kopfjager |
| Color: | Black |
| Length: | 6.84 in |
| Height: | 6.57 in |
| Weight: | 3.5 lb |
| Max Weight Capacity: | 20lb, 20 lbs |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Reaper Grip |
| Last Chance: | Yes |
| Fabric/Material: | Carbon Fiber |
Features:
- Adjustable locking grip fits most straight and tapered stocks
- Ultra-Lightweight carbon-fiber tripod weighs just 3.5 lbs
- Unshakeable stability for precision shooting and hunting
- Designed to eliminate fatigue
- Tough enough for harsh environments
- Compatible with Picatinny rail systems
- Smooth 360 pan and tilt range of 109 (21 up and 87 down.)
- Off-set grip design for improved shooting ergonomics
Package Contents:
- Kopfjager K800 CF Tripod w/ Reaper Grip
- K800 CF Tripod
- Tripod Case
- Camera Thread Adapter