1 of 1 images
Konus Zoomy 25 Pocket Zoom 8-17x25 Binoculars 2059
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Gold
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Carrying case, strap
Code: KO-BI-2059
MPN: 2059
UPC: 698156020593
List: $89.99Save 13%
$77.99
SP Bucks$1.56
Product Info for Konus Zoomy-2 8-17x25mm Roof Prism Pocket Zoom Binoculars
Konus Zoomy-2 8-17x25mm Roof Prism Pocket Zoom Binoculars belongs to our greater variety of Konus Optics. Don't forget to browse the entire selection of Binoculars from Konus which we offer at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Konus Zoomy-2 8-17x25mm Roof Prism Pocket Zoom Binoculars:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black/Gold |
| Magnification: | 8 - 17 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Exit Pupil: | 3 mm |
| Field of View, Linear: | 240 ft at 1000 yds |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weight: | 10.6 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Carrying case, strap |
| Magnification Type: | Variable |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Strap: | Yes |
| Case: | Yes |
Package Contents:
- Konus Zoomy 25 Pocket Zoom 8-17x25 Binoculars
- Case
- Shoulder strap