1 of 2 images
Konus Waterprof Binoculars, 10x42, Green Rubber 168400
2 of 2 images
Konus Waterprof Binoculars, 10x42, Green Rubber 168400
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: KO-BI-EMPR10X42-168400
MPN: 2336
UPC: 698156023365
12% Bonus Bucks
List: $229.99Save 16%
$192.99
SP Bucks$23.16
Product Info for Konus 10x42mm Waterprof Roof Prism Binoculars
Konus 10x42mm Waterprof Roof Prism Binoculars is part of our massive variety of Konus Optics. Don't forget to explore the complete selection of Binoculars from Konus that we supply at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Konus 10x42mm Waterprof Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 4.1 mm |
| Field of View, Linear: | 314.9 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weight: | 26.8 oz |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Konus Emperor Verdi Binoculars 10x42:
- Phase Corrected
- Metal Body
- BAK-4 Prisms
- Nitrogen Filled
- Super Wide Angle
- Extra Large Eyepieces
- Fully Multi Coated Optics
- Long Eyerelief
- Waterproof
- Rubber Covered
- Central Focus
Package Contents:
- Konus Emperor Verdi Binoculars 10x42