1 of 5 images
Konus W.A. Regent-HD 8x42mm Binocular Waterproof & Multicoated - Green C6365020, KL2272
2 of 5 images
Konus W.A. Regent-HD 8x42mm Binocular Waterproof & Multicoated - Green C6365020, KL2272
3 of 5 images
Konus W.A. Regent-HD 8x42mm Binocular Waterproof & Multicoated - Green C6365020, KL2272
4 of 5 images
Konus W.A. Regent-HD 8x42mm Roof Prism Binoculars, Green, 2272
5 of 5 images
Konus W.A. Regent-HD 8x42mm Binocular Waterproof & Multicoated - Green C6365020, KL2272
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
Code: KO-BI-C6365020-2272
MPN: 2272
List: $129.99Save 22%
$101.79
SP Bucks$2.04
Product Info for Konus W.A. Regent-HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
Konus W.A. Regent-HD 8x42mm Roof Prism Binoculars is part of our large collection of Konus Optics. You should definitely explore the complete range of Binoculars from Konus which we present at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Konus W.A. Regent-HD 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 5.2 mm |
| Field of View, Linear: | 110 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Diopter Adjustment Range: | +/-2 dpt |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 24.6 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Konus W.A. Regent-HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
- HD optical system
- Impermeable
- Wide angle
- Optics with multi-coated treatments
- Large eyepieces
- Long eye relief
Package Contents:
- Konus W.A. Regent-HD 8x42mm Roof Prism Binoculars