1 of 5 images
Konus W.A. Regent-HD 10x42mm Binocular Waterproof & Multicoated - Green 232CD917, KL2273
2 of 5 images
Konus W.A. Regent-HD 10x42mm Binocular Waterproof & Multicoated - Green 232CD917, KL2273
3 of 5 images
Konus W.A. Regent-HD 10x42mm Binocular Waterproof & Multicoated - Green 232CD917, KL2273
4 of 5 images
Konus W.A. Regent-HD 10x42mm Binocular Waterproof & Multicoated - Green 232CD917, KL2273
5 of 5 images
Konus W.A. Regent-HD 10x42mm Roof Prism Binoculars, Green, 2273
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
Code: KO-BI-232CD917-2273
MPN: 2273
List: $135.00Save 21%
$106.49
SP Bucks$2.13
Product Info for Konus W.A. Regent-HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
Konus W.A. Regent-HD 10x42mm Roof Prism Binoculars is part of our big selection of Konus Optics. You should definitely check out the entire collection of Binoculars from Konus that we present at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Konus W.A. Regent-HD 10x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Field of View, Linear: | 102 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 24.6 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Konus W.A. Regent-HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
- HD optical system
- Impermeable
- Wide angle
- Optics with multi-coated treatments
- Large eyepieces
- Long eye relief
Package Contents:
- Konus W.A. Regent-HD 10x42mm Roof Prism Binoculars