1 of 1 images
Konus Tornado 7x50 Military / Marine Binoculars 2325
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Blue/Black
Code: KO-RFB-2325
MPN: 2325
UPC: 698156023259
List: $284.99Save 39%
$172.49
SP Bucks$3.45
Product Info for Konus Tornado 7x50mm Porro Prism Rangefinder Binoculars
Konus Tornado 7x50mm Porro Prism Rangefinder Binoculars is part of our big collection of . Don't forget to check out the entire variety of from Konus that we supply at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Konus Tornado 7x50mm Porro Prism Rangefinder Binoculars:
| Manufacturer: | Konus |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Color: | Blue/Black |
| Rangefinder Application: | Marine |
| Weight: | 31.36 oz |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Field of View, Linear: | 433 ft at 1000 yds |
| Exit Pupil: | 6.8 mm |
| Prism Material: | BAK-4, BAK4 |
| Binoculars Focus System: | Individual Eyepiece Focus |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Finish: | Rubber |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Fixed |
| Nitrogen Filled: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Prism System: | Porro |
Features of Konus Tornado 7x50 Military / Marine Rangefinder Binoculars 2325:
- Waterproof/Fogproof
- Individual Focus
- BAK-4 prisms
- Multi-coated optics
- Nitrogen filled
- Rubber covered
- Compass with light & range finding reticle.
- Floating
Package Contents:
- Konus Tornado 7x50 Military / Marine Rangefinder Binoculars 2325