1 of 1 images
Konus KONUSREX 10x42 Roof Prism Binocular,Green 2345
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: KO-BI-2345
MPN: 2345 KONUSREX 10x42
UPC: 698156023457
List: $269.99Save 28%
$195.49
SP Bucks$3.91
Product Info for Konus REX 10x42mm Roof Prism Binocular
Konus REX 10x42mm Roof Prism Binocular belongs to our large selection of Konus Optics. Make sure to browse the complete collection of Binoculars from Konus that we offer at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Konus REX 10x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 319 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Silver Mirror Coating |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 19.4 oz |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Konus REX 10x42 Roof Prism Binocular:
- Phase corrected
- Open hinge construction
- Bak-4 prisms
- Fully multi coated optics
- Nitrogen filled
- Large eyepiece
- Long eye relief
- Waterproof
- Rubber covered
- Central focus
- Silver mirror coating
- Super lightweight
- Extra large eyepieces
- Tripod adaptable
Package Contents:
- Konus REX 10x42 Roof Prism Binocular