1 of 1 images
Konus Konuspy-17 1-8x24mm Roof Prism Night Vision Binoculars, 1920 x 1080, 7938K
Tap Tap to Zoom
- Battery Quantity:
- 1
Code: KO-NVB-7938K-7938K
MPN: 7938
UPC: 698156079386
List: $129.99Save 10%
$116.99
SP Bucks$2.34
Product Info for Konus Konuspy-17 1-8x24mm Roof Prism Night Vision Binoculars
Konus Konuspy-17 1-8x24mm Roof Prism Night Vision Binoculars is part of our larger collection of Konus Optics. You should explore the entire line of Night Vision Optics from Konus that we offer at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Konus Konuspy-17 1-8x24mm Roof Prism Night Vision Binoculars:
| Manufacturer: | Konus |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Field of View, Linear: | 175 m at 1000 m |
| Weight: | 10.6 oz |
| Battery Type: | 18650 |
| Exit Pupil: | 1 - 3 mm |
| Focus Range: | 300 m |
| Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Battery Quantity: | 1 |
Features of Konus Konuspy-17 1-8x24mm Roof Prism Night Vision Binoculars
- 1x- 8x digital night binoculars
- Shooting and video recording function
- Supplied with A/V cable, USB cable and 8GB SD-card for recording
- Carrying case and straps included
- Works with a rechargeable 18650 battery
- Image resolution 1920x1080 with hd enhancement
- Tripod mount
- Night and day mode
Package Contents:
- Konus Konuspy-17 1-8x24mm Roof Prism Night Vision Binoculars
- A/V Cable
- USB Cable
- 8GB SD-Card
- Carrying Case
- Straps