1 of 2 images
Konus New Zoom 8-24x50 Rubber Armour Zoom Binocular 2122
2 of 2 images
Konus New Zoom 8-24x50 Rubber Armour Zoom Binocular 2122
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Green
- Package Type:
- Box
Code: KO-BI-NewZoom-2122
MPN: 2122
UPC: 698156021224
List: $99.99Save 35%
$65.49
SP Bucks$1.31
Product Info for Konus New Zoom 8-24x50 Rubber Armour Zoom Binocular
Konus New Zoom 8-24x50 Rubber Armour Zoom Binocular belongs to our massive variety of Konus Optics. You should look into the complete range of Binoculars from Konus which we provide at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Konus New Zoom 8-24x50 Rubber Armour Zoom Binocular:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black/Green |
| Magnification: | 8 - 24 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 2.1 - 6.2 mm |
| Field of View, Linear: | 234 - 120 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weight: | 32.1 oz |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Zoom: | Yes |
Features of Konus Newzoom Binoculars 2122:
- Rubber covered
- Central focus
- Coated optics
- Zoom power
Package Contents:
- Konus Newzoom 8-24x Rubber Armor Zoom Binocular 2122