1 of 1 images
Konus Konusrex 10X50 Binocular, Green, 2346
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Gift Box
- Included Accessories:
- Carry Case, Strap
Code: KO-BI-KRBONIC-2346
MPN: 2346
UPC: 698156023464
List: $309.99Save 30%
$215.49
SP Bucks$4.31
Product Info for Konus 10X50mm Konusrex Roof Prism Binocular
Konus 10X50mm Konusrex Roof Prism Binocular is part of our larger selection of Konus Optics. Remember to explore the full variety of Binoculars from Konus that we have at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Konus 10X50mm Konusrex Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 5.2 mm |
| Field of View, Linear: | 331 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 22.4 |
| Interpupillary Distance: | 55 - 75 mm |
| Close Focus: | 10 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 22.8 oz |
| Finish: | Rubber Covered |
| Package Type: | Gift Box |
| Included Accessories: | Carry Case, Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Zoom: | No |
| Tripod Adaptable: | Yes |
Features of Konus Konusrex Binocular:
- Phase corrected.
- Open hinge construction
- BAK-4 prisms.
- Fully multi-coated optics.
- Nitrogen filled.
- Large eyepieces.
- Long eye relief.
- Waterproof.
- Rubber covered.
- Center focus.
- Silver mirror coating.
- Super lightweight.
Package Contents:
- Konus 10X50 Konusrex Binocular