1 of 1 images
Konus Giant 60-20x-60 Giant Binocular 2125
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: KO-BI-2125
MPN: 2125
UPC: 698156121252
List: $96.99Save 26%
$71.99
SP Bucks$1.44
Product Info for Konus Giant 20x60mm Porro Prism Binocular
Konus Giant 20x60mm Porro Prism Binocular belongs to our large variety of Konus Optics. Make sure to check out the entire selection of Binoculars from Konus that we feature at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Konus Giant 20x60mm Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black |
| Magnification: | 20 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Prism System: | Porro |
| Exit Pupil: | 3 mm |
| Field of View, Linear: | 114 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weight: | 46.24 oz |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Strap: | Yes |
| Case: | Yes |
| Tripod Adaptable: | Yes |
Features of Konus Giant 60-20x-60 Giant Binocular:
- Coated optics
- Oversized diameter
- Rubber covered
- Central focus
Package Contents:
- Konus Giant 60-20x-60 Giant Binocular 2125