1 of 1 images
Konus Emporer Binoculars 12x50mm Wide Angle Green
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: KO-BI-2340
MPN: 2340
UPC: 698156023402
List: $284.99Save 19%
$229.99
SP Bucks$4.60
Product Info for Konus Emporer 12x50mm Roof Prism Binoculars
Konus Emporer 12x50mm Roof Prism Binoculars belongs to our large selection of Konus Optics. You should definitely take a look at the entire variety of Binoculars from Konus which we provide at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Konus Emporer 12x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Green |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 262 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 8 ft |
| Weight: | 31.7 oz |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Package Contents:
- Konus Emporer Binoculars 12x50mm 2340