1 of 1 images
Konus Binoculars 2008
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: KO-BI-2008
MPN: 2008
UPC: 698156020081
List: $30.99Save $2.00
$28.99
SP Bucks$0.58
Product Info for Konus Basic 10x25mm Roof Prism Binoculars
Konus Basic 10x25mm Roof Prism Binoculars belongs to our massive variety of Konus Optics. Remember to take a look at the full line of Binoculars from Konus that we provide at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Konus Basic 10x25mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 300 ft at 1000 yds |
| Weight: | 8.12 oz |
| Finish: | Black |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Package Contents:
- Konus Binoculars 2008