1 of 3 images
Konus Sportly 7x50 Fixed Focus Porro Prism Binoculars, Blue/Black,2255
2 of 3 images
Konus Sportly 7x50 Fixed Focus Porro Prism Binoculars, Blue/Black,2255
3 of 3 images
Konus Sportly 7x50 Fixed Focus Porro Prism Binoculars, Blue/Black,2255
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Carrying case, strap
Code: KO-BI-SPTF-2255
MPN: 2255
UPC: 698156022559
List: $62.99Save 14%
$54.19
SP Bucks$1.08
Product Info for Konus Sporty 7x50mm Porro Prism Binoculars
Konus Sporty 7x50mm Porro Prism Binoculars is part of our greater selection of Konus Optics. Don't forget to take a look at the complete line of Binoculars from Konus which we feature at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Konus Sporty 7x50mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Field of View, Linear: | 366 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Fixed/No Focus |
| Twilight Factor: | 26.5 |
| Weight: | 28.2 oz |
| Finish: | Rubber |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Carrying case, strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Case: | Yes |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Strap: | Yes |
Features of Konus 7x50mm Sporty Fixed Focus Binoculars:
- FIXED FOCUS
- RUBY COATED OPTICS
- WIDE ANGLE (10x50)
- RUBBER COVERED
- INSTRUCTIONS IN 8 LANGaugeS
- IDEAL TO LOOK AT FAST MOVING OBJECTS
Package Contents:
- Konus 7x50 Sportly Binoculars
- Tissue case
- Shoulder strap
- Lenses cover
- Instructions