1 of 2 images
Konus Armada Rifle Scope, 6-24x56mm, Fine Crosshair Reticle, Black, 7166
2 of 2 images
Konus Armada 6-24x 56mm Riflescope, 30mm Tube, Engraved Fine Crosshair Reticle, Black, 7166
Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Crosshair
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 855 g
- Adjustment Click Value:
- 1/8 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 52 MOA
Code: KO-RS-7166-7166
MPN: 7166
UPC: 698156071663
List: $479.99Save 14%
$412.99
SP Bucks$8.26
Product Info for Konus Armada 6-24x 56mm Riflescope, 30mm Tube
Konus Armada 6-24x 56mm Riflescope, 30mm Tube belongs to our massive collection of . You should definitely browse the full variety of from Konus which we have at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Konus Armada 6-24x 56mm Riflescope, 30mm Tube:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | Crosshair |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5.3 - 10.5 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 1.7 - 5.2 m at 100 m |
| Field of View, Angle: | 3 - 1 degrees |
| Eye Relief: | 72 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 855 g |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Length: | 420 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Caliber: | Universal |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Fabric/Material: | Metal |
| Adjustment Range: | 52 MOA |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 52 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Konus Armada 6-24x 56mm Riflescope
- 30mm Tube;
- Engraved Reticle With Dual Illumination;
- Locking Turrets (Push-Pull);
- Precision 1/8 M.O.A. Adjustments;
- Fully Multi-Coated Optics;
- Fast Focus Ocular;
- Waterproof, Shockproof, Fogproof;
- Patented Parallax Wheel For Supremely Accurate Measurements Of Shooting Distance;
- Anti-Canting Bubble Level;
Package Contents:
- Konus Armada 6-24x 56mm Riflescope