1 of 2 images
Konus 3934 Konuslight-RT Black 500/1500/2500 Lumens White LED
2 of 2 images
Konus Konuslight-RT LED Flashlight, White, 500/1500/2500 Lumens, Black, 3934
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 500 - 2500 lumens
- Charger Type:
- USB
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- Push Button
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
Code: KO-FL-3934-3934
MPN: 3934
UPC: 698156039342
List: $61.99Save 19%
$49.99
SP Bucks$1.00
Product Info for Konus Konuslight-RT LED Flashlight
Konus Konuslight-RT LED Flashlight belongs to our larger variety of Konus Lights. You should take a look at the entire collection of Lights from Konus that we feature at everyday low prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Konus Konuslight-RT LED Flashlight:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 500 - 2500 lumens |
| Battery Life: | 4 Hours |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Diameter: | 1.57 in |
| Lens Material: | Glass |
| Length: | 5.9 in |
| Weight: | 7.77 oz |
| Water Resistance Level: | IP55 |
| Additional Features: | Push Button |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
Package Contents:
- Konus Konuslight-RT LED Flashlight
- USB Charging Cable
- Lanyard