1 of 3 images
Konus 20-60x80mm Zoom Spotting Scope, Green, 7126
2 of 3 images
Konus 20-60x80mm Zoom Spotting Scope, Green, 7126
3 of 3 images
Konus 20-60x80mm Zoom Spotting Scope, Green, 7126
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 80 mm
- Exit Pupil:
- 2.9 mm
- Scope Body Type:
- Angled
- Length:
- 17.6 in
- Weight:
- 49.3 oz
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- Smartphone adapter, camera adapter, table tripod, carrying case
Code: KO-SS-ZMSS-7126
MPN: 7126
UPC: 698156071267
List: $369.99Save 14%
$319.19
SP Bucks$6.38
Product Info for Konus 20-60x80 Zoom Spotting Scope
Konus 20-60x80 Zoom Spotting Scope belongs to our greater selection of Konus Optics. Remember to have a look at the full collection of Optics from Konus which we have at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Konus 20-60x80 Zoom Spotting Scope:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Green |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 80 mm |
| Exit Pupil: | 2.9 mm |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Scope Body Type: | Angled |
| Length: | 17.6 in |
| Weight: | 49.3 oz |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Smartphone adapter, camera adapter, table tripod, carrying case |
| Magnification Type: | Variable |
Features of Konus 20-60x80 Zoom Spotting Scope
- Prismatic Spotting Scope With Variable Magnification
- Ideal For Visual And Photographic Observation
- 80Mm Objective Lens
- Zoom Magnification From 20X To 60X
- Supplied With Table Tripod
- Smartphone Adapter Included
- Special Eyepiece That Can Be Connected To Any Reflex Camera
- Protective Professional Case
Package Contents:
- Konus 20-60x80 Zoom Spotting Scope
- Table tripod
- Smartphone adapter
- Protective professional case