1 of 1 images
Konus 10x50 Wide Angle Binoculars w/ Sportly Fixed Focus 2256
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Carrying case, strap
Code: KO-BI-2256
MPN: 2256
UPC: 698156022542
List: $68.99Save 26%
$50.99
SP Bucks$1.02
Product Info for Konus 10x50 Wide Angle Binoculars w/ Sportly Fixed Focus
Konus 10x50 Wide Angle Binoculars w/ Sportly Fixed Focus belongs to our large selection of Konus Optics. Remember to look into the full variety of Binoculars from Konus which we feature at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Konus 10x50 Wide Angle Binoculars w/ Sportly Fixed Focus:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 288 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Ruby Coated |
| Binoculars Focus System: | Fixed/No Focus |
| Weight: | 27 oz |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Carrying case, strap |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Konus Binoculars 10x50 WA Sportly 2256:
- Fixed Focus
- Ruby coated optics
- Wide Angle
- Rubber covered
Package Contents:
- Konus 10x50 WA Sportly Binoculars #2256
- Tissue case
- Shoulder strap
- Lens cover
- Instructions