1 of 17 images
KITANICA Kit Organizer Bag, Black, One Size, 113-0001
2 of 17 images
KITANICA Kit Organizer Bag, Black, One Size, 113-0001
3 of 17 images
KITANICA Kit Organizer Bag, Black, One Size, 113-0001
4 of 17 images
KITANICA Kit Organizer Bag, Black, One Size, 113-0001
5 of 17 images
KITANICA Kit Organizer Bag, Black, One Size, 113-0001
6 of 17 images
KITANICA Kit Organizer Bag, Black, One Size, 113-0001
7 of 17 images
KITANICA Kit Organizer Bag, Black, One Size, 113-0001
8 of 17 images
KITANICA Kit Organizer Bag, Black, One Size, 113-0001
9 of 17 images
KITANICA Kit Organizer Bag, Black, One Size, 113-0001
10 of 17 images
KITANICA Kit Organizer Bag, Black, One Size, 113-0001
11 of 17 images
KITANICA Kit Organizer Bag, Black, One Size, 113-0001
12 of 17 images
KITANICA Kit Organizer Bag, Black, One Size, 113-0001
13 of 17 images
KITANICA Kit Organizer Bag, Black, One Size, 113-0001
14 of 17 images
KITANICA Kit Organizer Bag, Black, One Size, 113-0001
15 of 17 images
KITANICA Kit Organizer Bag, Black, One Size, 113-0001
16 of 17 images
KITANICA Kit Organizer Bag, Black, One Size, 113-0001
17 of 17 images
KITANICA Kit Organizer Bag, Black, One Size, 113-0001
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 12 in
- Width:
- 9 in
- Height:
- 4 in
- Pack Application:
- Casual, Everyday Carry, Outdoor, Travel
- Size:
- One Size
- Pack Size:
- One Size
- Gender:
- Unisex
Code: 4N2-BG-KOB1-113-0001
MPN: 113-0001
UPC: 840242906216
$99.99
SP Bucks$2.00
Product Info for KITANICA Kit Organizer Bags
KITANICA Kit Organizer Bags is part of our large variety of KITANICA Bags, Boxes, & Storage. Make sure you browse the complete range of Bags, Boxes, & Storage from KITANICA that we supply at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for KITANICA Kit Organizer Bags:
| Manufacturer: | KITANICA |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 1000D Cordura, 200D Cordura |
| Length: | 12 in |
| Width: | 9 in |
| Height: | 4 in |
| Weight: | 2.5 lb |
| Pack Application: | Travel, Casual, Everyday Carry, Outdoor |
| Size: | One Size |
| Pack Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Fastener/Closure Type: | Zipper, Slip On |
| Age Group: | Adults |
Features of KITANICA Kit Organizer Bags
- External flat pocket on front and back with stowable G-Hook hanger loop for hands free access to all your gear
- #8 and #10 YKK zippers with glove friendly pull tabs
- Interior dual volumized heavy duty mesh pockets inside main front panel
- Shock cord retention routing for tablet
- Shaving mirror or mountable gear.
- Fold-out mesh pocket and tool/utility platform
- Machine washable
Package Contents:
- KITANICA Kit Organizer Bags