05:31
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
King's Camo XKG Summit 2P Tent
1 of 12 images
Kings Camo XKG Summit 2 Tent, Khaki/Charcoal, 2 Person, XKG6200
2 of 12 images
Kings Camo XKG Summit 2 Tent, Khaki/Charcoal, 2 Person, XKG6200
3 of 12 images
Kings Camo XKG Summit 2 Tent, Khaki/Charcoal, 2 Person, XKG6200
4 of 12 images
Kings Camo XKG Summit 2 Tent, Khaki/Charcoal, 2 Person, XKG6200
5 of 12 images
Kings Camo XKG Summit 2 Tent, Khaki/Charcoal, 2 Person, XKG6200
6 of 12 images
Kings Camo XKG Summit 2 Tent, Khaki/Charcoal, 2 Person, XKG6200
7 of 12 images
Kings Camo XKG Summit 2 Tent, Khaki/Charcoal, 2 Person, XKG6200
8 of 12 images
Kings Camo XKG Summit 2 Tent, Khaki/Charcoal, 2 Person, XKG6200
9 of 12 images
Kings Camo XKG Summit 2 Tent, Khaki/Charcoal, 2 Person, XKG6200
10 of 12 images
Kings Camo XKG Summit 2 Tent, Khaki/Charcoal, 2 Person, XKG6200
11 of 12 images
Kings Camo XKG Summit 2 Tent, Khaki/Charcoal, 2 Person, XKG6200
12 of 12 images
Kings Camo XKG Summit 2 Tent, Khaki/Charcoal, 2 Person, XKG6200
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Khaki/Charcoal
- Weight:
- 4.7 lb
- Internal Height:
- 45 in
- Internal Width:
- 56 in
- Sleep Capacity:
- 2-Person
- Floor Area:
- 33.6 sq. ft
- Tent Footprint:
- 96x56x45 in
- Tent Poles:
- Aluminum
- Doors:
- 2
- Internal Length:
- 96 in
Code: 2UX-CGS-HS36-XKG6200
MPN: XKG6200
UPC: 754150075349
List: $319.99Save $20.00
$299.99
SP Bucks$6.00
Product Info for King's Camo XKG Summit 2 Tent
King's Camo XKG Summit 2 Tent is part of our big collection of King's Camo Camping Gear. You should look into the entire range of Tents from King's Camo which we supply at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for King's Camo XKG Summit 2 Tent:
| Manufacturer: | King's Camo |
| Color: | Khaki/Charcoal |
| Weight: | 4.7 lb |
| Internal Height: | 45 in |
| Internal Width: | 56 in |
| Sleep Capacity: | 2-Person |
| Floor Area: | 33.6 sq. ft |
| Packed Size: | 20x6 in |
| Body Material: | Polyester 190 T Breathable |
| Age Group: | Adults |
| Minimum Weight: | 2.8 lb |
| Tent Footprint: | 96x56x45 in |
| Tent Poles: | Aluminum |
| Vestibule Area: | 8 sq. ft |
| Floor Material: | Polyester 190 T PU 1500mm |
| Rain Fly Material: | Polyester 190 T PU 1500mm |
| Number of Vents: | 2 |
| Doors: | 2 |
| Internal Length: | 96 in |
| Application: | Backpacking |
| Application: | Outdoor |
| Tent Type: | Backpacking |
Package Contents:
- King's Camo XKG Summit 2 Tent
- CASE BAG