1 of 9 images
Killer Instinct Tempr-X Crossbow Kit
2 of 9 images
Killer Instinct Tempr-X Crossbow Kit
3 of 9 images
Killer Instinct Tempr-X Crossbow Kit
4 of 9 images
Killer Instinct Tempr-X Crossbow, 195 lb, 405fps, 601002
5 of 9 images
Killer Instinct Tempr-X Crossbow Kit
6 of 9 images
Killer Instinct Tempr-X Crossbow Kit
7 of 9 images
Killer Instinct Tempr-X Crossbow Kit
8 of 9 images
Killer Instinct Tempr-X Crossbow Kit
9 of 9 images
Killer Instinct Tempr-X Crossbow Kit
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Grey
- Finish:
- Matte
- Velocity:
- 405 fps
- Draw Weight:
- 195 lb
- Length:
- 33.75 in
- Width:
- 6.75 - 10.375 in
Code: 3Y9-AXB-DFXCV-601002
MPN: 601002
UPC: 850042815342
List: $349.99
$349.49
SP Bucks$6.99
Product Info for Killer Instinct Tempr-X Crossbow
Killer Instinct Tempr-X Crossbow is part of our larger variety of Killer Instinct Crossbows. Don't forget to look into the complete line of Crossbows from Killer Instinct that we have at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Killer Instinct Tempr-X Crossbow:
| Manufacturer: | Killer Instinct |
| Color: | Black/Grey |
| Finish: | Matte |
| Velocity: | 405 fps |
| Draw Weight: | 195 lb |
| Letoff: | 56 % |
| Trigger Pull Weight: | 3.5 lb |
| Length: | 33.75 in |
| Width: | 6.75 - 10.375 in |
| Weight: | 7.6 lb |
Features of Killer Instinct Tempr-X Crossbow
- X CAM - Synchronized highly efficient design with 56% let off for an easier-to-cock crossbow thats smoother and quieter on the shot.
- CRANK COMPATIBLE - Quickly attach and remove the Compact DSC Narrow 1.5 Sled Crank (not included) to easily cock the TemprX Crossbow.
- PREMIUM OPTICS - Lumix 4x32 scope included.
- ANTI-DRY FIRE SAFETY - Prevents the crossbow from being fired without a bolt properly loaded.
Package Contents:
- Killer Instinct Tempr-X Crossbow
- 2 Premium 20-Inch 390 Gr Hypr Bolts With New The V-Track Nock
- Lumix Scope
- Sled Rope Cocker