1 of 9 images
Killer Instinct Logix DC 435 Crossbow Kit
2 of 9 images
Killer Instinct Logix DC 435 Crossbow Kit
3 of 9 images
Killer Instinct Logix DC 435 Crossbow Kit
4 of 9 images
Killer Instinct Logix DC 435 Crossbow Kit
5 of 9 images
Killer Instinct Logix DC 435 Crossbow Kit
6 of 9 images
Killer Instinct Logix DC 435 Crossbow Kit
7 of 9 images
Killer Instinct Logix DC 435 Crossbow Kit
8 of 9 images
Killer Instinct Logix DC 435 Crossbow, 210 lb, 435fps, 611006
9 of 9 images
Killer Instinct Logix DC 435 Crossbow Kit
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
- Color:
- Camo
- Finish:
- Tactical
- Velocity:
- 435 fps
- Draw Weight:
- 210 lb
- Length:
- 33.75 in
- Width:
- 6.75 - 10.75 in
Code: 3Y9-AXB-NHUJM-611006
MPN: 611006
UPC: 850042815380
On Sale
List: $699.99Save 32%
$476.99
SP Bucks$9.54
Product Info for Killer Instinct Logix DC 435 Crossbow
Killer Instinct Logix DC 435 Crossbow belongs to our big selection of Killer Instinct Crossbows. You should explore the full variety of Crossbows from Killer Instinct which we have at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Killer Instinct Logix DC 435 Crossbow:
| Manufacturer: | Killer Instinct |
| Color: | Camo |
| Finish: | Tactical |
| Velocity: | 435 fps |
| Draw Weight: | 210 lb |
| Trigger Pull Weight: | 3.5 lb |
| Length: | 33.75 in |
| Width: | 6.75 - 10.75 in |
| Weight: | 7.9 lb |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
Features of Killer Instinct Logix DC 435 Crossbow
- LET-DOWN TRIGGERBOX - De-cock the crossbow easily and safely without shooting.
- X CAM - Synchronized highly efficient design with 56% let off for an easier-to-cock crossbow thats smoother and quieter on the shot.
- CRANK COMPATIBLE - Quickly attach and remove the Compact DSC Narrow 1.5 Sled Crank (not included) to easily cock the LogiX 435 Crossbow.
- PREMIUM OPTICS - Illuminated Glass-etched Lumix 4x32 scope included.
- ANTI-DRY FIRE SAFETY - Prevents the crossbow from being fired without a bolt properly loaded.
Package Contents:
- Killer Instinct Logix DC 435 Crossbow
- 3 Premium 20-Inch 390 Gr Hypr Bolts With New The V-Track Nock
- Illuminated Glass-Etched 4X32 Lumix Scope
- Sled Rope Cocker
- 5-Arrow Quiver
- Rail Lube