1 of 3 images
Killer Instinct Logix 435 RDC Crossbow Kit
2 of 3 images
Killer Instinct Logix 435 RDC Crossbow Kit
3 of 3 images
Killer Instinct Logix DC 435 RDC Crossbow, 210 lb, 435fps, 611106
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Camo
- Finish:
- Tactical
- Velocity:
- 435 fps
- Draw Weight:
- 210 lb
- Length:
- 33.75 in
- Width:
- 6.75 - 10.75 in
Code: 3Y9-AXB-TGBYH-611106
MPN: 611106
UPC: 850042815397
List: $799.99Save 18%
$656.99
SP Bucks$13.14
Product Info for Killer Instinct Logix DC 435 RDC Crossbow
Killer Instinct Logix DC 435 RDC Crossbow is part of our massive variety of Killer Instinct Crossbows. Don't forget to browse the complete variety of Crossbows from Killer Instinct which we offer at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Killer Instinct Logix DC 435 RDC Crossbow:
| Manufacturer: | Killer Instinct |
| Color: | Camo |
| Finish: | Tactical |
| Velocity: | 435 fps |
| Draw Weight: | 210 lb |
| Letoff: | 56 % |
| Trigger Pull Weight: | 3.5 lb |
| Length: | 33.75 in |
| Width: | 6.75 - 10.75 in |
| Weight: | 8.4 lb |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
Features of Killer Instinct Logix DC 435 RDC Crossbow
- LET-DOWN TRIGGERBOX - De-cock the crossbow easily and safely without shooting.
- X CAM - Synchronized highly efficient design with 56% let off for an easier-to-cock crossbow thats smoother and quieter on the shot.
- INTEGRATED RAPID DRAW CRANK - Integrated silent crank with sled quickly draws or lets down crossbow with minimal effort.
- PREMIUM OPTICS - Illuminated Glass-etched Lumix 4x32 scope included.
- ANTI-DRY FIRE SAFETY - Prevents the crossbow from being fired without a bolt properly loaded.
Package Contents:
- Killer Instinct Logix DC 435 RDC Crossbow
- 3 Premium 20-Inch 390 Gr Hypr Bolts With New The V-Track Nock
- Illuminated Glass-Etched 4X32 Lumix Scope
- Sled Rope Cocker
- 5-Arrow Quiver And Rail Lube